DAJ CYNK

Google płaci Apple kolosalne pieniądze - i może być za to wysoka kara

Henryk Tur

Aplikacje

Brytyjskie władze przyglądają się umowie pomiędzy Apple a Google, na mocy której Google płaci rocznie 1,5 mld dolarów za umieszczenie swojej wyszukiwarki jako domyślnej w przeglądarce Safari. Co budzi zastrzeżenia?

Brytyjki Urząd ds. Konkurencji i Rynków (Competition and Markets Authority) sprawdza, czy umowa nie powoduje nieuczciwej konkurencji pomiędzy Google a innymi firmami oferującymi wyszukiwarki. W samej Wielkiej Brytanii Google płaci Apple wspomniane 1,5 mld dolarów rocznie, aby jego wyszukiwarka była domyślną w przeglądarce Apple, co - zdaniem urzędu - utrudnia użytkownikom samodzielny wybór oraz blokuje innym dostawcom możliwość rywalizacji.

Od lat Google jest głównym silnikiem wyszukiwania w Safari, przez co iPhone stało się dla Google prawdziwą kopalnią złota dzięki zamieszczanym w wynikach wyszukiwania reklamom dla biznesu. Jak ujawniono, w 2014 roku Google zapłaciło firmie z Cupertino okrągły miliard za zapewnienie sobie pierwszego miejsca na liście wyszukiwarek. Co roku dokonywana była podobna, ale zawsze nieco większa opłata, dzięki czemu Apple zarobiło łącznie ok. 9 miliardów dolarów. Jak podaje urząd, główni rywale Google - w tym Microsoft z Bing oraz DuckDuckGo - nie byli w stanie zapłacić takich kwot i rywalizować skutecznie z Google. O ile w przypadku Microsoftu nie jest to do końca prawda, to jednak dla mniejszych graczy na rynku kwota miliarda dolarów jest kolosalna.

Zobacz też: Zdjęcia Google nie robią kopii wszystkiego, by oszczędzać sieć

Sześć lat temu Microsoft musiał zapłacić karę za złamanie zobowiązania do zapewnienia użytkownikom systemu Windows możliwości łatwego wyboru przeglądarki internetowej, a konkretnie - na "siódemce" nie pokazywało się okno dialogowe z możliwością wyboru przeglądarki. Kara wyniosła ponad 560 mln euro. W sprawie porozumienia Apple - Google wyrok jeszcze nie zapadł, ale UE już kilkukrotnie karało obie firmy wysokimi grzywnami. Choć Wielka Brytania już nie jest w Unii, w przypadku nałożenia kary również możemy spodziewać się bardzo dużej kwoty.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters