Rośnie liczba ataków na urządzenia z Androidem, a Polacy nie zabezpieczają swoich smartfonów

Następuje dynamiczny wzrost ataków na urządzenia mobilne, zwłaszcza na smartfony z Androidem - alarmują specjaliści od bezpieczeństwa. Tymczasem najnowszy raport badający nasze zwyczaje ujawnia, że Polacy nie zabezpieczają smartfonów przed atakami hakerskimi. Większość uważa, że ich to nie dotyczy.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
13
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Rośnie liczba ataków na urządzenia z Androidem, a Polacy nie zabezpieczają swoich smartfonów

Specjaliści z FortiGuard Labs firmy Fortinet opublikowali nowy raport o cyberzagrożeniach.  Z analizy wynika, że rośnie liczba ataków na urządzenia mobilne. Spośród wszystkich wykrytych zagrożeń cybernetycznych 14 procent dotyczy urządzeń z systemem Android. Jest to również problem dla firm, ponieważ pracownicy często korzystają z ważnych aplikacji korporacyjnych na osobistych urządzeniach, co sprawia, że wzrasta ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Analitycy Fortinet w ostatnim czasie badali kilka istotnych kampanii cyberprzestępców związanych z zagrożeniem dla urządzeń mobilnych, w tym z wykorzystaniem opisywanego przez nas trojana o nazwie xHelper. Jest on w stanie nie tylko ponownie zainstalować się na urządzeniach z systemem Android po jego wcześniejszym usunięciu, ale może to zrobić nawet po całkowitym przywróceniu telefonu lub tabletu do ustawień fabrycznych. Po zainfekowaniu urządzenie łączy się z serwerem zarządzającym działaniem szkodliwego kodu (command & control, C&C), z którego pobierane są dodatkowe złośliwe narzędzia, takie jak droppery (służą do pobierania szkodliwych aplikacji, w tym wirusów) czy rootkity, za pomocą których haker może uzyskać np. uprawnienia administratora i dzięki nim włamać się na urządzenie.

Polacy lekceważą zagrożenia

Te informacje niepokojąca współgrają z raportem na temat bezpieczeństwa, przygotowanym przez Proxi.cloud oraz Mobiem Polska. Z badania wynika, że tylko 14 procent Polaków zabezpiecza telefony przed atakami hakerskimi. I głównie robi to z obawy o wyciek własnych danych. Zaledwie 19 procent boi się kradzieży pieniędzy z konta bankowego. Ci, którzy nie chronią smartfonów, nie obawiają się ataków, a także nie czują się narażeni na to niebezpieczeństwo. Łącznie oznajmia tak 53 procent

Jak konkludują badacze, w polskim społeczeństwie panuje błędne przekonanie o tym, że celem hakerów są przedstawiciele dużych instytucji lub firm albo bardzo majętni ludzie. Nie jest to prawdą, dane personalne każdej osoby to bardzo cenny towar we współczesnym świecie. 

Dla konsumentów często większe znacznie ma wygoda niż zachowanie bezpieczeństwa poprzez dodatkowe działania.

– Ludzie znacznie częściej martwią się utratą urządzenia o wartości np. 2-3 tys. zł niż ogromnej ilości danych o sobie i swoich najbliższych. A są one zdecydowanie cenniejsze. Telefon powinien być strzeżony bardziej niż portfel, zwłaszcza gdy zawiera m.in. dane biometryczne właściciela, np. odcisk palca czy skan twarzy – stwierdza Arkadiusz Zakrzewski, ekspert ds. bezpieczeństwa z firmy CORE.