DAJ CYNK

CERT Orange ostrzega: cyberprzestępcy „wędkują” w sieci na potęgę!

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

 

CERT Orange ostrzega: cyberprzestępcy „wędkują” w sieci na potęgę!Październik jest europejskim miesiącem cyberbezpieczeństwa. Z tej okazji sieć Orange podzieliła się swoimi obserwacjami dotyczącymi ataków i zagrożeń, jakie czyhają na jej użytkowników. Na pierwszym miejscu na „liście przebojów” cyberprzestępców był phishing, czyli próby nielegalnego pozyskania poufnych danych – loginów i haseł do kont bankowych, numerów kart kredytowych itp.

Jak podaje Orange, w ciągu pierwszego półrocza 2019 roku próby wyłudzenia danych stanowiły ponad 2/3 cyberzagrożeń (67 proc.) wykrytych w sieci Orange Polska. Na drugim miejscu znalazło się oprogramowanie typu adware, zasypujące odbiorcę niechcianymi reklamami. Stanowiło ono niemal 1/4 zagrożeń (22 proc.). W mniejszym stopniu groziły nam koparki kryptowalut i inne rodzaje złośliwego oprogramowania. Widać też wyraźną tendencję spadkową w przypadku ataków DDoS, blokujących działalność witryn internetowych. Prawdopodobnie ma to związek z wdrożeniem pod koniec 2018 roku nowych mechanizmów detekcji i ochrony sieci Orange.

Zobacz: CERT Orange Polska znowu ostrzega przed fałszywymi fakturami
Zobacz: Lidl rozdaje Iphone'a X! Spokojnie, to tylko kolejny cyberatak

Cybeprzestępcy doskonalą swe metody. Na przykład próby wyłudzenia to coraz rzadziej  osławione już e-maile od nigeryjskich książąt. Często wiadomości mające na celu  nielegalne zdobycie danych wyglądają jak faktura od operatora telekomunikacyjnego albo informacja ze sklepu internetowego o niezapłaconym rachunku. Może nawet być to e-mail od prezesa firmy, w której pracuje atakowana osoba, z prośbą o szybki przelew ze służbowego konta. Cyberprzestępcy podszywają się też pod banki czy administrację podatkową, ale może to być także serwis sprzedaży używanych samochodów czy sieć supermarketów.

Zobacz: Nawet miliard telefonów na całym świecie może być narażonych na atak przez SIM
Zobacz: T-Mobile uspokaja: magentowe karty SIM nie są podatne na ataki typu Simjacker i WIBattack

Niestety, jak informuje Orange, internauci mimo ostrzeżeń bardzo często wykorzystują te same loginy oraz hasła w bankach i serwisach internetowych. Nie jest to droga do bycia bezpiecznym w sieci.

W pomarańczowej sieci użytkowników chroni narzędzie o nazwie CyberTarcza. Ostrzega ona internautów o wykrytych zagrożeniach i pozwala uniknąć zainfekowania. Dzięki CyberTarczy operator, obserwując nasilone kampanie SMS, codziennie blokuje złośliwe domeny i powiązane z nimi fałszywe wiadomości z linkami, które prowadzą zazwyczaj do bramek płatniczych typu PayU czy DotPay.

Zobacz: Zao: niewinna aplikacja deepfake czy nowe narzędzie dla cyberprzestępców?
Zobacz: Samsung podpisał z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienie na rzecz cyberbezpieczeństwa

Poniżej infografika CERT Orange podsumowująca pierwsze półrocze 2919 r. pod względem ataków na użytkowników tej sieci.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: CERT Orange

Źródło tekstu: Orange