DAJ CYNK

5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu - część 15

Anna Rymsza (Xyrcon)

Aplikacje

Najlepsze aplikacje w Google Play

Google Play to prawdziwa kopalnia skarbów, jednak znalezienie przydatnych aplikacji czy dobrze wykonanych gier bywa trudne. Stąd pomysł, by podzielić się z Wami naszymi znaleziskami – liczymy też na Wasze opinie.

Dolungo – nauka angielskiego za darmo

Cena: 0 zł, opcjonalny abonament. Pobierz z Google Play

Duolingo to lider wśród aplikacji do nauki angielskiego i wielu innych języków z różnych części świata. Aktualnie ćwiczę w niej podstawy chińskiego i czasem robię powtórkę z rosyjskiego.

nauka angielskiego w Duolingo

Siłą Duolingo jest różnorodność ćwiczeń. Nie jest to aplikacja, która nauczy cię tylko pisać albo tylko czytać. Twórcom udało się podejść do tematu kompleksowo. Znajdziesz tu tłumaczenia zdań, rozsypanki wyrazowe, ćwiczenia z akcentowania, wymowy i słuchania (do tego warto mieć słuchawki). Są też ćwiczenia z pisania odręcznego, jeśli uczysz się języka, który używa odmiennego alfabetu, jak chiński czy rosyjski.

Warto przypomnieć, że Duolingo powstało jako platforma społecznościowa, gdzie użytkownicy pomagali sobie wzajemnie. Aktualnie stosuje zasady grywalizacji, by zachęcać do regularnej nauki. Wystarczy 10 minut dziennie, by zdobyć nieco nowej wiedzy.

Duolingo jest dostępne za darmo, ale ma też wersję płatną. Daje ona nieco większe możliwości, w tym pobieranie lekcji do ćwiczeń offline.

Spłuczka – gdzie jest toaleta?

Cena: 0 zł. Pobierz z Google Play

Spłuczka to odpowiedź na specyficzne potrzeby. Dosłownie. To mapa, na której użytkownicy mogą nanieść lokalizacje ogólnodostępnych toalet. Baza jest uzupełniana dość szybko. Zgłosiłam toalety przenośne w pobliskim parku i już po kilku dniach były na mapie.

Aplikacja mobilna Spłuczka

Spłuczka pozwala oznaczyć toalety płatne i bezpłatne, a także toalety dostępne dla niepełnosprawnych. Widzę tu jednak pewien problem – oznaczyłam odpowiednio toalety parkowe, ale te informacje nie zostały prawidłowo przeniesione. Być może potrzebują potwierdzenia przez innych użytkowników.

Mimo tego uważam, że Spłuczka to aplikacja bardzo trafiona. Nie ma nic gorszego niż brak toalety, gdy jest potrzebna.

WiFi Analyzer – popraw zasięg Wi-Fi w domu

Cena: 0 zł, licencja open sourcePobierz z Google Play

WiFi Analyzer to aplikacja diagnostyczna, z której pomocą sprawdzisz zasięg sieci Wi-Fi w okolicy. Możesz sprawdzić jakie sieci sięgają do miejsca, w którym jesteś, jakie mają zabezpieczenia, na jakich częstotliwościach działają, stopień tłumienia, a także markę routera i szacowaną odległość. Co ważne, WiFi Analyzer pokaże również sieci, których SSID (rozgłaszana nazwa sieci) został ukryty.

Aplikacja mobilna WiFi Analyser

Diagnostyka tego typu może pomóc ci wybrać najlepszą sieć ogólnodostępną albo optymalnie ustawić własny router. Widok kanałów wskaże, na którym kanale możesz liczyć na najmniejsze zakłócenia. Mówiąc wprost, aplikacja pokaże ci najmniej „zatłoczone” pasmo.

Ponadto aplikacja pozwala sprawdzić, jak zasięg zmienia się w czasie. Jeśli korzystając z tego widoku, będziesz się przemieszczać, możesz obserwować zmiany zasięgu różnych sieci. To wartościowe informacje przy budowie sieci z wieloma punktami dostępowymi czy wzmacniaczami sygnału. Wsparcie tej aplikacji może pomóc ci rozwiązać wiele problemów z Wi-Fi w budynku.

Polecam tę aplikację ze względu na jej licencję. Kod źródłowy jest ogólnodostępny.

StarWalk 2 – gwiazdy bez tajemnic

Cena: 0 zł za wersję darmową, 13,99 za pełną i kolejne 13,99 zł za wszystkie obiekty. Pobierz z Google Play

StarWalk2 to moja ulubiona aplikacja do oglądania nieba. Jest bardzo ładna i świetnie przedstawia konstelacje. Do wyboru mamy widok linii albo pełnych konturów postaci i obiektów, których nazwy zostały przeniesione na grupy gwiazd.

StarWalk 2 – widok na gwiazdy

Gwiazdy można oglądać na wiele sposobów. Możesz przesuwać mapę nieba ręcznie bądź skorzystać z kompasu – wtedy mapa będzie dopasowana do strony, w którą kierujesz smartfon. Trzeci widok to rozszerzona rzeczywistość – w nim możesz nałożyć mapę na to, co „widzi” aparat twojego telefonu. Dodatkowo możesz manipulować czasem, by dowiedzieć się, jakie konstelacje są widoczne o której godzinie.

Gwiazdy to nie wszystko. W aplikacji można zobaczyć również planety, komety i obiekty wysłane w przestrzeń przez człowieka. W dodatkowych bibliotekach znajdują się też trójwymiarowe modele obiektów i opisy (niestety tylko po angielsku). Nie zabrakło trybu nocnego, który nie męczy oczu podczas nocnych obserwacji gwiazd.

Godus – Bóg to ty

Cena: 0 zł, opcjonalne zakupy, reklamy. Pobierz z Google Play

To jedna z tych gier, na które można tylko patrzeć i wciąż dobrze się bawić. „Godus” to rodzaj gry ekonomicznej, w której walutą jest wiara twoich wyznawców. To ich wiarą płacisz za nowe domy, farmy, kopalnie i dalszy rozwój cywilizacji. Pamiętaj, że wyznawcy nieszczęśliwi będą cię opuszczać. Jeśli zaś będą zadowoleni, ich wiara przyciągnie nowych wyznawców z sąsiedniego plemienia Astari. Jakim bogiem chcesz być?

Gra mobilna Godus

Mechanika rozwoju jest dość oczywista, ale niezwykle ciekawie wygląda sprawa kształtowania terenu. Jesteś bogiem, możesz więc wszystko – jednym palcem przeciąć kontynent rzeką, połączyć wyspy albo spłaszczyć góry. W ten sposób powstaje coraz większy teren, na którym mogą osiedlać się i pracować twoi wyznawcy. Im jesteś potężniejszy (im więcej wiary zbierzesz), tym bardziej możesz modyfikować świat.

Na uwagę w grze „Godus” zasługuje mechanika modyfikacji świata stworzonego z warstw, a także fantastyczne animacje. Nikt nie stoi bezczynnie. Twoi wyznawcy będą pluskać się w wodzie, palić ogniska na plaży, zwiedzać okolicę i świętować, gdy będzie ku temu okazja. Twórcy gry dołożyli wszelkich starań, by samo obserwowanie małej cywilizacji było wciągające i relaksujące. Polecam, jeśli chcesz odpocząć od gier przepełnionych przemocą i zbyt dynamiczną akcją.

Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 14
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część ​​​​​​13
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 12
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 11
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 10
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 9
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 8

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wł.