Już wkrótce kolega z pracy będzie wiedział, ile zarabiasz. Ty też dowiesz się, ile on zarabia. Tego chce Unia Europejska.
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej pracodawcy będą mieli obowiązek ujawniać wysokość wynagrodzenia pracowników na tym samym lub zbliżonym stanowisku. Tym samym dowiesz się, ile zarabiają twoi koledzy i koleżanki z pracy, a oni będą znali też twoje wynagrodzenie — informuje Cezary Bachański, ekonomista i komentator.
Nowa dyrektywa wprowadza jawność wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie mają 3 lata na dostosowanie się do nowych przepisów. To o tyle zaskakujące, że do tej pory wypłata była objęta klauzulą dyskrecji, więc pracownicy nie wiedzieli, ile zarabiają ich koledzy i koleżanki.
Cezary Bachański uważa, że nowe przepisy nie będą korzystne dla pracownika. Wręcz przeciwnie, jego zdaniem mogą wpłynąć negatywnie na rynek i ostatecznie przełożyć się na niższe wypłaty.
Przede wszystkim mocno podważy to atmosferę w pracy, bo będzie powodowało to konflikty wśród zespołu. Dlaczego ktoś miałby się bardziej starać, jeżeli otrzymuje wynagrodzenie zbliżone do tego, co się nie stara?
- napisał ekonomista.
Bachański uważa też, że nowe przepisy doprowadzą do równania wynagrodzeń w dół. Pracodawcy mogą nie chcieć dawać podwyżek części zespołu w obawie, że za chwilę pozostali pracownicy zgłoszą się o podobne wyrównanie. To ma przełożyć się do równania wynagrodzeń w dół. Co ważne, przepisy dotyczą tylko zatrudnionych na umowę o pracę, więc na pewno znajdą się sposoby na ich ominięcie.
Zobacz: Od stycznia zmiany w płatnościach odroczonych. Ma być przejrzyściej
Zobacz: Masz taki kod PIN? Lepiej od razu zmień, bo kusisz los
Źródło zdjęć: Shutterstock
Źródło tekstu: Cezary Bachański