Polacy mogą odzyskać miliony od banków. Przełomowy wyrok

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytów konsumenckich. Dzięki temu otwierają się drzwi to odzyskania przez Polaków milionów złotych.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
7
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polacy mogą odzyskać miliony od banków. Przełomowy wyrok

Kilka dni temu (13 lutego) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważne orzeczenie dla wszystkich Polaków, którzy mają kredyty konsumenckie. Chodzi o Sankcje Kredytu Darmowego, dzięki którym kredytobiorcy mogą odzyskać wszystkie odsetki, a także dodatkowe opłaty, w tym prowizje — informuje dziennik.pl.

Dalsza część tekstu pod wideo

Polacy ruszą do sądów?

W ostatnim czasie w Polsce lawinowo rośnie liczba spraw, w których kredytobiorcy powołują się na Sankcje Kredytu Darmowego. Według ustawy o kredycie konsumenckim pozwala to klientom na odzyskanie prowizji, wszelkich opłat, a także naliczonych odsetek, gdy udowodnią bankowi, że ten nieprawidłowo informował ich np. o wszystkich kosztach związanych z pożyczką. Jeśli sąd przyzna im rację, to wtedy muszą spłacać tylko kapitał od zaciągniętego zobowiązania.

Tylko pod koniec 2024 roku miało być już kilkanaście tysięcy takich spraw w polskich sądach. Te, nie wiedząc, jak do końca interpretować przepisy, złożyły zapytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ten 13 lutego wydał pierwsze orzeczenie w tej sprawie. Jego treść z pewnością ucieszyła kredytobiorców.

W przypadku naruszenia obowiązku udzielenia informacji, które wpływają na zdolność konsumenta do oceny zakresu jego zobowiązania, bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek i opłat.

- powiedzieli sędziowie TSUE.

To może oznaczać jeszcze większą liczbę spraw, w których klienci banków będą powoływać się na Sankcje Kredytu Darmowego. Według ekspertów skala zjawiska, pod kątem ewentualnych skutków finansowych dla banków, może być porównywalna, a być może nawet większa niż afera frankowa. Z tego też powodu w sprawie ma interweniować rząd, który nieoficjalnie pracuje nad nowymi rozwiązaniami. Te mają znacząco ograniczyć możliwości kredytobiorców.