Kontrole fiskusa po nowemu. 6 miesięcy i nie zapłacisz
Rząd szykuje nowelizację ordynacji podatkowej, która zmieni sposób naliczania odsetek w przypadku kontroli celno-skarbowej. Rzecz w tym, że proponowane zmiany niekoniecznie są korzystne dla podatników.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. W uzasadnieniu czytamy, że celem zmian jest zmniejszenie obciążeń podatników, a także zwiększeniu efektywności sprawności organów podatkowych. Jednak nie wszystkie propozycje podobają się ekspertom — informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Kontrole fiskusa
Najważniejsza zmiana zakłada, że kontrole celno-skarbowe mają trwać maksymalnie 6 miesięcy. Jeśli będą dłuższe, to podatnik nie zapłaci odsetek za zwłokę za czas trwania kontroli.



Proponowana zmiana ma na celu zmobilizowanie organów do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Wprowadza to z jednej strony bodziec dla organu do sprawnego działania, a z drugiej strony uwalnia podatnika od finansowych konsekwencji przedłużających się kontroli. Podatnik nie będzie płacił odsetek za zwłokę za czas trwania kontroli, jeśli będzie trwała dłużej niż 6 miesięcy. Istotnym elementem jest tu szybkość przeprowadzania kontroli. Okres 6 miesięcy powinien zagwarantować jednocześnie organom czas niezbędny na przeprowadzenie wnikliwej kontroli.
Oczywiście od tej zasady będą wyjątki. Skarbówka nadal będzie mogła naliczyć odsetki za zwłokę, jeśli do opóźnienia dojdzie nie z winy urzędu. W tej kwestii zawinić może kontrolowany lub wpływ na to mogą mieć kwestie niezależne.
W praktyce kontrola potrafi trwać nawet kilka lat, a pomimo tego fiskus domaga się zapłaty odsetek za jej czas. Co gorsze, sądy często przyznają urzędowi rację (chociaż orzecznictwo nie jest tutaj jednolite).
Okres 6 miesięcy ma obowiązywać także w przypadku postępowań podatkowych, a nie tylko kontroli. Warto jednak zauważyć, że aktualne przepisy mówią o tym, że nie powinny one trwać dłużej niż 3 miesiące. Nowelizacja wydłuża ten okres do 6 miesięcy, więc można powiedzieć, że zmiana jest niekorzystna dla podatników.