Coraz gorszy dostęp do gotówki. Dane nie kłamią

Z danych wynika, że Europejczycy mają coraz gorszy dostęp do gotówki. Dotyczy to także Polaków.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
16
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Coraz gorszy dostęp do gotówki. Dane nie kłamią

Czy Europejczycy mają coraz gorszy dostęp do gotówki? Na to wskazują dane na temat liczby bankomatów. Ich liczba maleje nie tylko w Czechach i Niemczech, ale również w Polsce. Do tego Unia Europejska chce ograniczyć transakcje gotówkowe.

Dalsza część tekstu pod wideo

Coraz mniej bankomatów

Pod koniec 2024 roku, według danych Narodowego Banku Polskiego, w Polsce funkcjonowało 20869 bankomatów. Dla porównania rok wcześniej było ich 22085. Oznacza to spadek o około 5,5 proc. w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Należy jednak zauważyć, że częściowo wynika on ze zmiany sposobu raportowania, który wyeliminował dwukrotne liczenie tych samych urządzeń.

Natomiast podobny trend da się zauważyć również u naszych sąsiadów. Mniej bankomatów jest w Czechach oraz Niemczech. Po zachodniej stronie naszej granicy w ciągu 8 lat zniknęło prawie 10 tys. urządzeń. Jeszcze w 2015 roku było ich 61,1 tys., a w 2023 roku już tylko 51,8 tys.

Oczywiście można się oburzać, że z tego powodu mamy utrudniony dostęp do gotówki. Faktem jednak jest, że sami korzystamy z niej coraz rzadziej.

Według danych NBP w drugim kwartale 2024 roku przeprowadzono w Polsce aż 2,7 mld transakcji kartami płatniczymi. To o 9,6 proc. więcej niż w pierwszym kwartale. Z tego aż 2,6 mld to transakcje bezgotówkowe (wzrost o 9,6 proc. z kwartału na kwartał). Stanowiły one aż 95,3 proc. wszystkich transakcji dokonanych kartami.

Jakby tego było mało, to w drugim kwartale 2024 roku Polacy dokonali też 2,3 mld transakcji zbliżeniowych. Oznacza to wzrost o 9,9 proc. w porównaniu z wcześniejszym kwartałem. Ich liczba oraz wartość systematycznie rośnie.

Wykorzystanie funkcji zbliżeniowej kart płatniczych i innych urządzeń z nimi powiązanymi jest w Polsce powszechne. Według danych od wydawców kart, w II kw. 2024 r. transakcje zbliżeniowe stanowiły 97,5% wszystkich transakcji bezgotówkowych. Pod względem wartości udział transakcji zbliżeniowych wyniósł 95,6% i był większy o 0,1 punktu procentowego niż w kwartale poprzedzającym.

- informuje NBP.

Wobec takich danych trudno dziwić się, że bankomatów ubywa. Są one coraz rzadziej wykorzystywane, a utrzymanie ich kosztuje.

Unia ograniczy transakcje gotówkowe

Warto też przypomnieć, że już w kwietniu 2024 roku Unia Europejska zatwierdziła nowe limity płatności gotówkowych. Te wyniosą 10 tys. euro. Każda wyższa transakcja będzie musiała być przeprowadzana cyfrowo, np. w formie przelewu. Zmiany wchodzą w życie w 2027 roku.