Coraz gorszy dostęp do gotówki. Dane nie kłamią
Z danych wynika, że Europejczycy mają coraz gorszy dostęp do gotówki. Dotyczy to także Polaków.

Czy Europejczycy mają coraz gorszy dostęp do gotówki? Na to wskazują dane na temat liczby bankomatów. Ich liczba maleje nie tylko w Czechach i Niemczech, ale również w Polsce. Do tego Unia Europejska chce ograniczyć transakcje gotówkowe.
Coraz mniej bankomatów
Pod koniec 2024 roku, według danych Narodowego Banku Polskiego, w Polsce funkcjonowało 20869 bankomatów. Dla porównania rok wcześniej było ich 22085. Oznacza to spadek o około 5,5 proc. w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Należy jednak zauważyć, że częściowo wynika on ze zmiany sposobu raportowania, który wyeliminował dwukrotne liczenie tych samych urządzeń.



Natomiast podobny trend da się zauważyć również u naszych sąsiadów. Mniej bankomatów jest w Czechach oraz Niemczech. Po zachodniej stronie naszej granicy w ciągu 8 lat zniknęło prawie 10 tys. urządzeń. Jeszcze w 2015 roku było ich 61,1 tys., a w 2023 roku już tylko 51,8 tys.
Oczywiście można się oburzać, że z tego powodu mamy utrudniony dostęp do gotówki. Faktem jednak jest, że sami korzystamy z niej coraz rzadziej.
Według danych NBP w drugim kwartale 2024 roku przeprowadzono w Polsce aż 2,7 mld transakcji kartami płatniczymi. To o 9,6 proc. więcej niż w pierwszym kwartale. Z tego aż 2,6 mld to transakcje bezgotówkowe (wzrost o 9,6 proc. z kwartału na kwartał). Stanowiły one aż 95,3 proc. wszystkich transakcji dokonanych kartami.
Jakby tego było mało, to w drugim kwartale 2024 roku Polacy dokonali też 2,3 mld transakcji zbliżeniowych. Oznacza to wzrost o 9,9 proc. w porównaniu z wcześniejszym kwartałem. Ich liczba oraz wartość systematycznie rośnie.
Wykorzystanie funkcji zbliżeniowej kart płatniczych i innych urządzeń z nimi powiązanymi jest w Polsce powszechne. Według danych od wydawców kart, w II kw. 2024 r. transakcje zbliżeniowe stanowiły 97,5% wszystkich transakcji bezgotówkowych. Pod względem wartości udział transakcji zbliżeniowych wyniósł 95,6% i był większy o 0,1 punktu procentowego niż w kwartale poprzedzającym.
- informuje NBP.
Wobec takich danych trudno dziwić się, że bankomatów ubywa. Są one coraz rzadziej wykorzystywane, a utrzymanie ich kosztuje.
Unia ograniczy transakcje gotówkowe
Warto też przypomnieć, że już w kwietniu 2024 roku Unia Europejska zatwierdziła nowe limity płatności gotówkowych. Te wyniosą 10 tys. euro. Każda wyższa transakcja będzie musiała być przeprowadzana cyfrowo, np. w formie przelewu. Zmiany wchodzą w życie w 2027 roku.