DAJ CYNK

Revolut na litewskiej licencji to skutek brexitu. Co się zmienia?

Mieszko Zagańczyk

Płatności bezgotówkowe

Revolut na litewskiej licencji to skutek brexitu.

Revolut rozpoczął proces przenoszenia klientów w Europie Środkowej i Wschodniej do nowego europejskiego podmiotu Revolut Payments UAB, który będzie działał na podstawie licencji uzyskanej na Litwie. Działania te to skutek brexitu

Revolut rozesłał do swoich klientów informację, w której zapowiada istotne zmiany w swojej dalszej działalności. Fintech około roku temu otrzymał licencję na korzystanie z elektronicznych instrumentów płatniczych na Litwie, dotąd posługiwał się taką samą pozyskaną w Wielkiej Brytanii. Ze względu na wyjście tego kraju z Unii Europejskiej, Revolut przenosi część działalności na Litwę.

Zobacz: Revolut: funkcja kryptowalut dostępna w planie Standard, funkcja Złoto dołączy w tym miesiącu

Fintech rozpoczął proces przenoszenia klientów w Europie Środkowej i Wschodniej do nowego europejskiego podmiotu Revolut Payments UAB. Jak przekonuje, klient ze swojej strony nie musi nic robić i otrzyma powiadomienie, kiedy nastąpi przejście do nowego oddziału. Klienci nadal będą mieli dostęp do wszystkich usług i funkcji, a środki będą spoczywać na chronionych kontach w bankach partnerskich.

Zmienia się jednak regulamin, który obowiązuje w litewskim podmiocie. Regulamin ten w dużym stopniu pokrywa się z regulaminem obowiązującym w Wielkiej Brytanii, ale jest też kilka zmian zapewniających zgodność z miejscowymi przepisami.

Zobacz: Twisto: już możesz skorzystać z płatności Google Pay i karty wirtualnej

Co się więc zmieniło?

  • Od teraz klienci będą mieli relację prawną z podmiotem o nazwie Revolut Payments UAB, instytucją obsługującą elektroniczne instrumenty płatnicze, działającą na mocy licencji Banku Litwy. Ten podmiot ma takie same uprawnienia, co Revolut Ltd (podmiot brytyjski), i paszportuje je w całej Europie.
  • Podmiotem nadzorującym, do którego będzie można składać skargi, jest Bank Litwy.
  • Prawem, któremu będzie podlegać regulamin fintechu, będzie prawo litewskie. Wszelkie sprawy będą rozpatrywane przez sądy litewskie. W niektórych przypadkach klient będzie miał prawo do wystąpienia z roszczeniem w sądzie właściwym dla swojego kraju.

Regulamin zacznie obowiązywać każdego klienta automatycznie, kiedy jego konto zostanie przeniesione do podmiotu na Litwie.

Zobacz: Revolut wszedł do USA, kieruje ofertę do… amerykańskiej Polonii

Nowy numer IBAN dla płatności międzynarodowych

Ważna kwestia dotyczy numeru IBAN. Numer, z którego korzystają klienci, odbierając płatności międzynarodowe, ulegnie zmianie. Revolut, po wprowadzeniu zmian, poda go w aplikacji. Po otrzymaniu nowego numeru IBAN klient musi przekazać go wszystkim, od których otrzymuje płatności międzynarodowe. Dane używane w płatnościach krajowych nie ulegną zmianie. Jeśli na konto Revolut wpływają środki w PLN, nie trzeba nic robić.

Zobacz: Revolut i PCK apelują o pomoc w walce z koronawirusem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Tagi: revolut