Revolut na litewskiej licencji to skutek brexitu. Co się zmienia?
Revolut rozpoczął proces przenoszenia klientów w Europie Środkowej i Wschodniej do nowego europejskiego podmiotu Revolut Payments UAB, który będzie działał na podstawie licencji uzyskanej na Litwie. Działania te to skutek brexitu

Revolut rozesłał do swoich klientów informację, w której zapowiada istotne zmiany w swojej dalszej działalności. Fintech około roku temu otrzymał licencję na korzystanie z elektronicznych instrumentów płatniczych na Litwie, dotąd posługiwał się taką samą pozyskaną w Wielkiej Brytanii. Ze względu na wyjście tego kraju z Unii Europejskiej, Revolut przenosi część działalności na Litwę.
Zobacz: Revolut: funkcja kryptowalut dostępna w planie Standard, funkcja Złoto dołączy w tym miesiącu



Fintech rozpoczął proces przenoszenia klientów w Europie Środkowej i Wschodniej do nowego europejskiego podmiotu Revolut Payments UAB. Jak przekonuje, klient ze swojej strony nie musi nic robić i otrzyma powiadomienie, kiedy nastąpi przejście do nowego oddziału. Klienci nadal będą mieli dostęp do wszystkich usług i funkcji, a środki będą spoczywać na chronionych kontach w bankach partnerskich.
Zmienia się jednak regulamin, który obowiązuje w litewskim podmiocie. Regulamin ten w dużym stopniu pokrywa się z regulaminem obowiązującym w Wielkiej Brytanii, ale jest też kilka zmian zapewniających zgodność z miejscowymi przepisami.
Co się więc zmieniło?
- Od teraz klienci będą mieli relację prawną z podmiotem o nazwie Revolut Payments UAB, instytucją obsługującą elektroniczne instrumenty płatnicze, działającą na mocy licencji Banku Litwy. Ten podmiot ma takie same uprawnienia, co Revolut Ltd (podmiot brytyjski), i paszportuje je w całej Europie.
- Podmiotem nadzorującym, do którego będzie można składać skargi, jest Bank Litwy.
- Prawem, któremu będzie podlegać regulamin fintechu, będzie prawo litewskie. Wszelkie sprawy będą rozpatrywane przez sądy litewskie. W niektórych przypadkach klient będzie miał prawo do wystąpienia z roszczeniem w sądzie właściwym dla swojego kraju.
Regulamin zacznie obowiązywać każdego klienta automatycznie, kiedy jego konto zostanie przeniesione do podmiotu na Litwie.
Nowy numer IBAN dla płatności międzynarodowych
Ważna kwestia dotyczy numeru IBAN. Numer, z którego korzystają klienci, odbierając płatności międzynarodowe, ulegnie zmianie. Revolut, po wprowadzeniu zmian, poda go w aplikacji. Po otrzymaniu nowego numeru IBAN klient musi przekazać go wszystkim, od których otrzymuje płatności międzynarodowe. Dane używane w płatnościach krajowych nie ulegną zmianie. Jeśli na konto Revolut wpływają środki w PLN, nie trzeba nic robić.