PKO BP podnosi opłaty. Nowe stawki od 1 sierpnia

Banki najwyraźniej chcą zniechęcić ludzi do płacenia gotówką. Już od 1 sierpnia wchodzą w życie nowe opłaty w PKO BP.  Co i dla kogo się zmienia? Czy ruch ten wpłynie na zmianę nawyków Polaków?

Anna Kopeć (AnnaKo)
63
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
PKO BP podnosi opłaty. Nowe stawki od 1 sierpnia

Jakiekolwiek zmiany w opłatach bankowych to temat, który budzi spore emocje wśród klientów. Dobrze pamiętamy, kiedy samo ogłoszenie, że popularny bank PKO Bank Polski wprowadza opłatę w wysokości 10 złotych za wypłatę gotówki z innego bankomatu, wzbudziło niemałe poruszenie. Na forach pojawiło się wiele negatywnych komentarzy oraz sugestii, że banki powinny skupić się bardziej na jakości swoich usług, niż na podnoszeniu cen. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Banki natomiast, tłumaczą się wzrostem kosztów utrzymania i obsługi bankomatów. Trudno się z tym nie zgodzić. Wprowadzenie opłat można także postrzegać jako część większej strategii, mającej w rezultacie zachęcić klientów do korzystania z alternatywnych, bardziej nowoczesnych form płatności. Ten trend obserwujemy już od dłuższego czasu. Póki co, dla klientów indywidualnych PKO Banku Polskiego wpłaty i wypłaty z urządzeń należących do banku są darmowe. 

Dla kogo nowe opłaty?

PKO Bank Polski, jeden z największych banków w Polsce, w czerwcu ogłosił znaczące zmiany w taryfie prowizji i opłat dla klientów, tym razem korporacyjnych.  Nowe stawki, które dotyczą kont przedsiębiorców oraz instytucji, wejdą w życie 1 sierpnia 2024 roku. Zdrożeją wpłaty gotówkowe w formie otwartej we wpłatomatach banku. Wzrosną też ceny prowadzenia firmowych rachunków oraz będą wyższe opłaty za operacje gotówkowe. Dla klientów, którym nie odpowiadają nowe warunki, bank przewidział 14-dniowy okres na wypowiedzenie umowy od daty powiadomienia o zmianach. W przypadku braku wypowiedzenia, nowa taryfa zacznie obowiązywać automatycznie od 1 sierpnia 2024 roku.

Które banki przewidują dodatkowe opłaty?

PKO BP, to nie jedyny bank, który wprowadził zmiany w cenniku. BNP Paribas zapowiedział wprowadzenie opłat za pobieranie gotówki z bankomatów Euronetu - 5-7 złotych opłaty. Ale to nie wszystko, BNP planuje podnieść ceny za wypłaty w placówce z 10 zł do 12 zł. Więcej też zapłacimy za kartę debetową. 

Bankomaty staną się mniej potrzebne?

Wszelkie opłaty naliczane podczas wypłat środków z bankomatu mogą wpłynąć na nasze nawyki. Coraz więcej osób wybiera nowoczesne formy płatności, takie jak wszechobecny już BLIK, Apple Pay, Google Pay lub tradycyjne karty płatnicze. Sam Narodowy Bank Polski niedawno wydał komunikat, że Polacy wcale nie chcą gotówki, bowiem stawiają na karty płatnicze.