DAJ CYNK

Z Autopay zapłacisz za przejazd państwowymi autostradami

Marian Szutiak

Płatności bezgotówkowe

Autopay płatność za przejazd państwowymi autostradami

Autopay od 1 grudnia 2021 roku umożliwi kierowcom aut osobowych, motocykli i busów opłacanie przejazdów państwowymi odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Ma to być wygodna alternatywa dla aplikacji e-TOLL.

Już 1 grudnia tego roku z płatnych odcinków autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Państwowych i Autostrad, mają zniknąć bramki, które umożliwiały umożliwiały uiszczanie opłaty za przejazd. Kierowcy aut osobowych czy motocykli będą mogli zapłacić za przejazd na przykład za pomocą aplikacji e-TOLL. Skorzystać będzie można również z aplikacji Autopay, przy użyciu której można już płacić na płatnych odcinkach autostrady A4 Katowice – Kraków i A1 Gdańsk – Toruń.

Zobacz: Autopay integruje się z e-TOLL i ułatwia przejazdy płatnymi drogami
Zobacz: Autopay i NaviParking nawiązują współpracę. Parkowanie powinno być teraz wygodniejsze

Autopay – jak zapłacić za przejazd

Chcąc korzystać z aplikacji Autopay na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4, należy wcześniej zarejestrować się w systemie Autopay. Zajmuje to tylko kilka minut, ponieważ nie trzeba podawać tylu informacji, co w przypadku rejestracji w systemie e-TOLL. Po pobraniu aplikacji Autopay należy założyć swoje konto podając: adres e-mail i numer telefonu, dane pojazdu (markę, numer rejestracyjny) oraz źródło płatności (karta kredytowa lub debetowa). W aplikacji należy także aktywować odcinki autostrad, za które mogą być pobierane opłaty automatycznie.

Autopay autostrady

Autopay na państwowych autostradach bazuje na tak zwanym geofencingu. Lokalizacja pojazdu sprawdzana jest punktowo i to wyłącznie w telefonie, bez przekazywania danych lokalizacyjnych do systemu Autopay. Autopay dostaje informacje z telefonu tylko w momencie przejazdu przez punkty wjazdu i zjazdu z płatnego odcinka. Na podobnej zasadzie działa videotolling, w oparciu o który pobierana jest płatność na koncesjonowanych odcinkach autostrady A1 i A4. Autopay zapewnia, że nigdzie nie zapisuje danych lokalizacyjnych, a informacje używa wyłącznie do zakupu biletu autostradowego.

W momencie zbliżania się pojazdu do bramek Autopay wysyła informację typu push informując, że za chwilę zostanie kupiony bilet. Po jego otrzymaniu klient ma jeszcze 3 minuty, żeby ewentualnie anulować transakcję, po tym czasie Autopay przyjmuje, że kierowca zdecydował się na przejazd. Płatność za przejechany odcinek autostrady pobierana jest automatycznie z karty po zakończonym przejeździe.

Co istotne, w przypadku korzystanie z Autopay wymagane jest wyłącznie uruchomienie aplikacji (może działać w tle, ale musi być włączona). Nie ma potrzeby uruchamiania przycisku start i stop przejazdu (jak działa to w aplikacji e-TOLL).

Proces zakupu biletu autostradowego w Autopay jest bardzo intuicyjny i wygodny. Nie trzeba znać nazw węzłów czy dokładnej daty swojej podróży, by kupić odpowiednio wcześniej bilet. To daje pełną elastyczność w podróżowaniu. Zbliżając się do wybranego płatnego odcinka autostrady, system Autopay automatycznie zakupi bilet. Kierowca nic nie musi robić, a po zakończonym przejeździe zostanie pobrana właściwa opłata.

– powiedział Robert Mikoś, Product Manager w Autopay Mobility

Co ważne, z Autopay mogą także korzystać kierowcy z innych krajów oraz kierowcy poruszający się pojazdami na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Pod koniec listopada Autopay umożliwi także wcześniejszy zakup biletu autostradowego na stronie internetowej ebiletautostradowy.pl.

Zobacz: Visa Eco Benefits – pakiet korzyści dla ochrony klimatu
Zobacz: W ofercie Revolut Junior debiutują płatności Apple Pay

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: gov.pl, Autopay

Źródło tekstu: Autopay