DAJ CYNK

Pieniądze Polaków zagrożone. Wszystko przez parę liter

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Bezpieczeństwo

Pieniądze Polaków zagrożone. Wszystko przez parę liter

CSIRT KNF wydał ostrzeżenie przed kolejną falą fałszywych witryn bankowych, które to, wiernie naśladując oryginały, wykradają wpisywane dane.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Ataki phishingowe polegające na gromadzeniu danych logowania w obrębie fałszywych witryn bankowych to przykra codzienność. Niestety nie da się tego procederu systemowo zakończyć. Dlatego też musimy umieć z nim żyć, dokładnie weryfikując jednak, gdzie i co wpisujemy.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, CSIRT KNF, podał właśnie kolejną już listę fałszywych witryn bankowych. Uważajcie, bo niektóre są naprawdę cwane.

Na przykład klientów BNP Paribas złodzieje próbują naciąć pod adresem goonline-bnpparlbas[.]online. Zatrzymując się na moment, łatwo dostrzec zarówno literówkę, jak i inną niż nominalnie domenę najwyższego rzędu. Przypomnijmy, w rzeczywistości serwis rzeczonego banku znajduje się w domenie .pl. Niemniej w codziennym pędzie łatwo o przeoczenie.

Podobne triki, choć może nie aż tak przekonujące, zastosowano również wobec klientów Banku Pocztowego, Nesta, Millennium oraz Aliora. Pełna lista poniżej.

Co należy dodatkowo mieć na uwadze, to fakt, że do takich fałszywych witryn często kieruje nie tylko e-mailowy SPAM, ale też równie fałszywe reklamy, czy to w wyszukiwarce czy w mediach społecznościowych. Warto tym samym zawczasu dodać sobie serwis swojego banku do paska zakładek, aby uniknąć przeklików z niepewnych źródeł.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kamil Zajaczkowski / Shutterstock

Źródło tekstu: Twitter (CSIRT KNF), oprac. własne