DAJ CYNK

Szkodliwy SMS nęka Polaków. Uważaj, mogą Ci wyczyścić konto

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Bezpieczeństwo

Szkodliwy SMS. Uważaj, mogą Ci wyczyścić konto

Uważajcie na wiadomości SMS z informacją o nowej poczcie głosowej – alarmuje CSIRT KNF. To oszustwo mające na celu podłożenie groźnego trojana bankowego Flubot.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Trojan Flubot to coś, o czym media rozpisywały się już pod koniec 2021 roku. Szkodnik ten, rozpowszechniany zazwyczaj właśnie jako link w SMS-ie, potrafi zarówno wykradać książkę adresową, jak i poświadczenia finansowe. Tych pierwszych danych używa do dalszej dystrybucji, wysyłając kolejne szkodliwe wiadomości na numery z listy kontaktów, tych drugich zaś rzecz jasna do właściwego ataku.

Jak alarmuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, CSIRT KNF, trojan Flubot znów daje o sobie znać, i to w odświeżonej wersji numer 5.6. Nie do końca wiadomo, czym różni się ona od wcześniejszych wariantów, ale pewnym jest, że należy zachować wzmożoną ostrożność. 

Przesyłana wiadomość, podobnie jak wcześniej, jest stylizowana na komunikację operatorów komórkowych i informuje o nowej poczcie głosowej. Naturalnie pod załączonym linkiem nie kryje się żadne nagranie, lecz witryna sugerująca, że chcąc rzeczoną treść odsłuchać, trzeba pobrać wskazaną aplikację – a to już nic innego jak trojan Flubot 5.6 w całej swej okazałości.

Małym pocieszeniem, przynajmniej dla niektórych, będzie informacja, że według dostępnych danych Flubot atakuje tylko urządzenia z Androidem. Tak więc iOS jest tym razem bezpieczny, podobnie jak komputery z Windosem, Linuksem czy macOS. Tak czy inaczej, lepiej nie kusić losu i w żadnym razie niczego nie klikać.

Jeśli natomiast mleko zdąży się rozlać, rozsądną praktyką będzie niezwłoczny kontakt z infolinią banku, który powinien pokierować, co zrobić. Najlepiej, gdy wykorzysta się w tym celu inny niż zainfekowany telefon.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock (Maksym Kapliuk)

Źródło tekstu: CSIRT KNF, oprac. własne