Jaki komputer do gier, pracy lub nauki najlepiej złożyć w styczniu 2021 roku? Przygotowaliśmy proponowane zestawy w cenach od 1700 do 9100 zł.
Złożenie w tym momencie komputera jest, delikatnie mówiąc, mocno utrudnione. Sytuacja na rynku jest bardzo zła, przez co kupno podstawowych podzespołów jest praktycznie niemożliwe lub graniczy z cudem. Dotyczy to przede wszystkim kart graficznych zarówno z serii GeForce RTX 2000/3000, jak i Radeon RX 6000, ale także procesorów AMD Ryzen 5000. Te albo w ogóle nie są dostępne i trzeba ustawiać się w długich, wirtualnych kolejkach oczekiwania, albo przygotować się na wyłożenie dodatkowych kilkuset złotych.
Ceny kart graficznych wzrosły o przynajmniej 25%, co samo w sobie jest problematyczne. Pomimo tego podjęliśmy się trudnego wyzwania, złożenia zestawów komputerowych na styczeń 2021 roku. Wybraliśmy możliwie optymalne w naszej ocenie podzespoły, nawet jeśli zamówienie wiąże się z kilkutygodniowym oczekiwaniem. Niestety, okres na zakup nie jest najlepszy i prawda jest taka, że jeśli bardzo Wam się nie spieszy, to lepiej wstrzymać się z zamówieniem.
W naszych zestawach nie znajdziecie ani obudów, ani chłodzenia do CPU (o ile nie jest wymagane, bo nie ma go w zestawie), ani też napędów CD/DVD/Blu-ray. W przypadku tych pierwszych ogromną rolę odgrywa gust, więc nie chcemy niczego narzucać. Dlatego też na dalszych stronach zamieszczamy proponowane obudowy w różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu każdy dobierze taki model, który najbardziej mu odpowiada.
Jeśli chodzi o chłodzenia, to jak najbardziej zalecamy wymianę stockowych zestawów, które nie tylko nie cechują się najlepszą wydajnością, ale w większości przypadków są nadmiernie głośne. Pomimo tego jest to jeden z elementów, na którym – przynajmniej początkowo – można zaoszczędzić. Poza tym wybór chłodzenia w pewnym stopniu jest uzależniony również od wyboru obudowy (chodzi przede wszystkim o rozmiar). Dlatego też polecane chłodzenia również znajdziecie na dodatkowej podstronie. Kwestii napędów chyba nie ma sensu komentować. Te są dzisiaj całkowicie zbędne.
Każdy zestaw zawiera podstawowe elementy wyposażenia – procesor, płytę główną, kartę graficzną, pamięci RAM, dysk oraz zasilacz. Całkowicie zrezygnowaliśmy z talerzowych nośników danych, bo przy wciąż spadających cenach dysków SSD praktycznie nie mają one już racji bytu. Kluczowa jest dla nas wydajność w grach i najbardziej wymagających aplikacjach, ale także ewentualna możliwość rozbudowy w przyszłości.
Pamiętajcie też, że nawet składanie komputera jest w pewnym sensie subiektywne, bo dla wielu osób różne podzespoły mogą wydawać się lepsze od innych. Nigdy nie da się zadowolić wszystkich. Dlatego też chętnie wysłuchamy Waszych sugestii, co do proponowanych zestawów.
Źródło zdjęć: MSI