DAJ CYNK

Reklamy na Super Bowl jeszcze nigdy nie były tak futurystyczne. Roboty i sztuczna inteligencja dobre do wszystkiego

Dodane przez: orson_dzi Arkadiusz Dziermański

Kategoria: Felietony

Interakcje: 16777

Super Bowl, czyli finał rozgrywek ligi futbolu amerykańskiego NFL są już za nami. Od lat nie jest to już tylko wydarzenie sportowe. Dla wielu osób aspekt sportowy w ogóle schodzi na dalszy plan. Dla osób, które nie interesują się futbolem amerykańśkim, Super Bowl to przede wszystkim telewizyjne show oraz... reklamy.

Co roku firmy prześcigają się w nowych pomysłach przy tworzeniu reklam z okazji Super Bowl oraz wydają na to miliony dolarów. Samo wykupienie 30-sekundowego spotu kosztowało w tym roku 4,5 mln dolarów. Ale 30 sekund to za mało dla największych firmy, które bez problemu wykupuję o wiele dłuższy czas antenowy. A ile kosztuje samo przygotowane spotu? Tego często nie wiemy, ale zapewne są to nie mniejsze kwoty. W wielu przypadkach reklamy są reżyserowane przez najbardziej znanych reżyserów i występują w nich popularni aktorzy.

Co prawda tegoroczny finał miał najmniejszą oglądalność od 11 lat, ale hej! to w końcu 98,2 mln osób oraz 100,7 mln jeśli doliczymy do tego platformy streamingowe. Dlatego też wyprodukowanie reklamy dla 100 mln widzów zwyczajnie się opłaca. I to bez względu na koszty. Wyobrażacie sobie, co działoby się, gdyby filmy na Polsacie miały 100 mln widownię? Tak, trwałyby 8 godzin, z czego 6,5 stanowiłyby reklamy.

Reklamy stanowią nie tylko źródło rozrywki, bo w przeciwieństwie do codziennych produkcji są naprawdę ciekawe i warte obejrzenia, ale też są doskonałym źródłem informacji. To właśnie dzięki reklamie podczas Super Bowl dowiedzieliśmy się np. o premierze nowej gry Apex Legends. Teraz poważny konkurent Fortnite'a w dwa dni od premiery ma już ponad 2,5 mln graczy.

Ile kosztowała najdroższa reklama podczas Super Bowl (nie licząc produkcji)? 12,4 mln dolarów. Tyle zapłacił Chrysler za reklamę z 2011 roku. Ale sam spot - poezja!

Warto też wspomnieć niewiele tańszy, bo kosztujący 12 mln dolarów spot Bud Lighta z 2014 roku.

Na kolejnych stronach znajdziecie tegoroczne reklamy, podzielone tematycznie. Nie będę Was zanudzać tekstem. Usiądźcie wygodnie i oglądajcie, bo w Polsce o takich reklamach możemy pomarzyć.

Przewiń w dół do następnego wpisu