Felietony
Co zainstalować w telefonie? Lista Mariana
Wielu użytkowników smartfonów staje przed problemem, co zainstalować na swoich mobilnych urządzeniach. Wychodząc im naprzeciw, redaktorzy TELEPOLIS.PL postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami i podpowiedzieć czego sami używają na swoich komórkach.
64
Udostępnij na fb
Udostępnij na X

Samsung Galaxy S9+
Zobacz:
Zobacz:
Komunikatory
- Facebook Messenger - pomimo ostatnich skandali związanych z wyciekiem danych z Facebooka, jest to dla mnie podstawowa platforma do komunikowania się ze znajomymi, a także do kontaktów związanych z moją działalnością wolontariacką.
- WhatsApp jest dla mnie uzupełnieniem Messengera, wykorzystywanym do komunikacji z niektórymi znajomymi. Jest to dla mnie także jedno z głównych narzędzi do rozmów z osobami mieszkającymi w innych państwach i niekoniecznie mówiącymi po Polsku.
- Ryver to rozbudowany komunikator grupowy, będący odpowiednikiem popularnego Slacka. W redakcji TELEPOLIS.PL używamy go do wewnętrznej komunikacji.
- Sporadycznie używam także Slacka i Skype'a.
Aplikacje społecznościowe
- Facebook - aplikacja, która w połączeniu z Messengerem, pozwala mi komunikować się ze znajomymi, a także zastępuje mi telewizję (której nie oglądam), zapewniając dostęp do informacji. To także miejsce, w którym dzielę się z innymi efektami swojej pracy.
- Twitter - serwis mikroblogowy, który służy mi w zasadzie do tego samego, co Facebook, ale bardziej zawodowo. To także jedno z miejsc, dzięki któremu wiem, co się dzieje w telekomunikacyjnym świecie.
- Instagram - choć jest aplikacją coraz bardziej wszechstronną, mnie służy w zasadzie wyłącznie do publikowania zdjęć oraz oglądania tego, co opublikują inni. Sporadycznie zdarza mi się używać tego programu do komunikacji.
Aplikacje multimedialne i rozrywkowe
- HBO GO - serwis HBO GO jest obecnie jedyną płatną telewizją, którą oglądam. Służy mi do oglądania (choć nie za często) ulubionych filmów i seriali. Aplikacja mobilna przydatna jest przede wszystkim w podróży, których odbywam ostatnio wiele.
- Spotify - obecnie podstawowa aplikacja muzyczna, z której korzystam. Serwis ten wybrałem przede wszystkim z uwagi na dostępność aplikacji na wszystkie urządzenia, których używam (laptop, smartfon i smartwatch), a także z powodu możliwości sterowania odtwarzaniem muzyki na jednym urządzeniu z poziomu innego. Aplikacji na smartfonie używam bardzo często.
- Game Launcher - od czasu do czasu zdarza mi się uruchomić jakąś grę na smartfonie (obecnie mam ich zainstalowanych 6), a dzięki tej aplikacji (Samsunga) skróty do nich nie pałętają mi się po liście programów.
- Używam też, ale o wiele rzadziej, aplikacji YouTube i Showmax oraz domyślnych samsungowych odtwarzaczy muzyki i filmów.
- eReader Prestigio - sporo czytam, także e-booków. Do obsługi tych ostatnich na mobilnym Windowsie używałem Bookvisera, natomiast po przesiadce na Androida zacząłem używać programu firmy Prestigio. Zalety tej aplikacji to duże możliwości konfiguracyjne, a także funkcja lektora czytającego książki.
Aplikacje graficzne
- Snapseed - doskonały edytor zdjęć, który nawet doczekał się miana Photoshop dla komórek. I nie ma w tym przesady, ponieważ możliwości programu są ogromne.
- PicsArt - aplikacja do uzyskiwania ciekawych efektów artystycznych na zdjęciach.
- Zmniejsz zdjęcie - jak sama nazwa wskazuje, jest to aplikacja służąca do zmniejszenia (ale nie tylko) rozmiarów zdjęć. Zrobiliśmy zdjęcie o rozdzielczości 4000 x 3000 pikseli, a chcemy mieć 800 x 600 pikseli? W tej aplikacji to żaden problem.
- Używam też od czasu do czasu aplikacji Lightroom CC, PhotoDirector i Skaner zdjęć.
Aplikacje finansowe i okołofinansowe
- IKO - podstawowa aplikacja bankowa, dzięki której mam dostęp do swojego konta bankowego (Inteligo). Program ten służy mi także do płacenia oraz pobierania gotówki w bankomatach z użyciem kodów BLIK, a także do płacenia zbliżeniowo telefonem w sklepach i punktach usługowych.
- mBank - aplikacja mobilna mBanku służy mi przede wszystkim do kontrolowania spłat kredytów, które - z uwagi na brak kosztów (prawdziwe raty 0%) - biorę od czasu do czasu w tym banku.
- Google Pay - nie służy mi do płacenia, ponieważ karty płatnicze mojego banku nie są tu obsługiwane. Jednak w elektronicznym portfelu Google'a można przechowywać także inne karty, na przykład lojalnościowe. I właśnie do tego używam tej aplikacji.
- SkyCash - tej aplikacji używam do kupowania biletów kolejowych oraz na komunikację miejską.
- Plus online oraz Play24 - aplikacje sieci komórkowych, z których usług korzystam.
- Allegro i AliExpress - do kupowania różnych rzeczy, w Polsce lub w Chinach.
- Booking.com - z racji częstych podróży, jestem zmuszony do korzystania z hoteli i im podobnych miejsc. Na ogół miejsca w nich rezerwuję poprzez tę aplikację lub serwis internetowy.
- Uber - gdy muszę szybko gdzieś dojechać, szczególnie w godzinach, w których ciężko o tramwaj lub autobus miejski, korzystam z Ubera. Jak na razie nigdy mnie nie zawiódł. W przeciwieństwie do tradycyjnych taksówek, tu wiem od razu ile zapłacę i mogę podjąć decyzję, czy chcę z tego skorzystać. Taksówkarze kilka razy bardzo niemile mnie zaskoczyli podając, ile muszę zapłacić za kurs.
- PizzaPortal - do zamawiania jedzenia, gdy nie chce mi się nigdzie ruszyć z hotelu, bo tylko podczas podróży tego używam.
Aplikacje śledzące aktywność ruchową
- Endomondo - z usług tego serwisu korzystam od wielu lat, od czasów, gdy używałem smartfonów z Symbianem. Potem systemy się zmieniały (Windows Phone, Windows 10 Mobile, Android), ale aplikacja pozostała.
- Samsung Health - tej aplikacji śledzącej aktywność ruchową i nie tylko zacząłem używać wtedy, gdy stałem się posiadaczem zegarka Samsung Sport Gear. Jej zaletą w stosunku do narzędzi typu Endomondo jest to, że aplikacja zapisuje wszelką aktywność cały czas, odbierając odpowiednie informacje z zegarka (w moim przypadku) lub z czujników telefonu.
Narzędzia różne
- Kalendarz - do zapisywania tego co, gdzie i kiedy mam do zrobienia oraz do zarządzania czasem. Używam aplikacji Google'a, choć na telefonie mam też odpowiednik Samsunga - obie aplikacje mają dostęp do tych samych danych.
- Authenticator - aplikacja firmy Microsoft, służąca do generowania kodów do usług, w których korzystam z podwójnej weryfikacji (Konto Microsoft, Facebook, LastPass itp.). Jak dla mnie jest to najwygodniejsze narzędzie tego typu, więc po przesiadce z mobilnego Windowsa na Androida nadal go używam.
- LastPass - do przechowywania haseł. Pamięć bywa zawodna, a żółte karteczki przyklejone do ekranu komputera nie są zbyt bezpiecznym rozwiązaniem.
- OneDrive i Dysk Google - programy do grzebania w swoich danych zgromadzonych w chmurach Mikrosoftu i Google'a. Pierwsza z tych aplikacji służy mi także do automatycznego przesyłania zdjęć zrobionych telefonem do chmury.
- Pakiet Microsoft Office - chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, do czego to służy. Najczęściej korzystam z Worda i Excela, czasem robię notatki w aplikacji OneNote.
- ACR - aplikacja do nagrywania rozmów telefonicznych, czasem się przydaje.
- Truecaller - kolejna przydatna aplikacja związana z połączeniami telefonicznymi, ale nie tylko. Dzięki niej na ogół wiem, do kogo należy numer telefonu, z którego ktoś do mnie dzwoni, a ja nie mam tego numeru zapisanego w kontaktach. Dobre narzędzie do odsiewania wszelkich telemarketerów i innych spamerów.
- Mapy Google - do nawigacji i do innych rzeczy, do których można użyć mapy.
- Mapa turystyczna - bardzo dobra aplikacja dla tych, którzy lubią poruszać się wytyczonymi szlakami turystycznymi, na przykład w górach. Można planować wycieczki piesze, a potem na bieżąco kontrolować postępy w ich realizacji.
- JakDojadę - aplikacja przydatna wszystkim podróżującym komunikacją miejską. Także się do takich osób od czasu do czasu zaliczam.
- Huawei HiLink - aplikacja do zarządzania routerem Wi-Fi z poziomu telefonu komórkowego. Aplikacja jest wygodniejsza niż strona internetowa.
- AIDA64 - pierwsza aplikacja, którą instaluję na testowanym telefonie. Pozwala przyjrzeć się temu, co dane urządzenie ma w środku. Pozwala też odczytać informacje z czujników zamontowanych w telefonie. Do tego ostatniego służy mi też aplikacja Galaxy Sensors.
- Samsung Gear - aplikacja do zarządzania zegarkiem Samsung Gear Sport z poziomu telefonu.
- AZ Screen Recorder - aplikacja do nagrywania tego, co się dzieje na ekranie telefonu. Przydaje się na przykład podczas recenzowania gry lub aplikacji mobilnej.
- SpeedTest - aplikacja służąca do sprawdzania szybkości połączenia internetowego. Działa zarówno w przypadku połączenia Wi-Fi, jak i korzystania z sieci komórkowej.