Wyrok SOKiK ws. udostępniania danych do spisu i biura numerów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję określającą warunki przekazywania danych abonentów Multimedia Polska do Telekomunikacji Polskiej w celu świadczenia usługi ogólnokrajowego spisu abonentów i informacji o numerach telefonicznych.

Redakcja Telepolis
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Wyrok SOKiK ws. udostępniania danych do spisu i biura numerów

23. października odbyła się publikacja wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie z odwołania Telekomunikacji Polskiej od decyzji UKE z dnia 28 sierpnia 2007 r., określającej warunki współpracy w zakresie udostępniania TP przez spółkę Multimedia Polska niezbędnych danych abonentów Multimedia Polska do świadczenia przez TP usługi Ogólnokrajowego Spisu Abonentów (OSA) i usługi ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych (OBN).

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił zaskarżoną decyzję.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd stwierdził, iż w toku postępowania ustalił, że dołączony do wniosku TP o wydanie decyzji administracyjnej określającej warunki współpracy w zakresie udostępniania TP przez Multimedia Polska niezbędnych danych do świadczenia usługi OSA i usługi OBN projekt umowy nie był przedmiotem negocjacji pomiędzy TP i Multimedia Polska. Pomimo tego, UKE wszczął postępowanie administracyjne, ustalił kwestie sporne i w drodze decyzji określił warunki współpracy TP i Multimedia Polska w zakresie OSA i OBN.

Sąd ocenił, iż wszczęcie przez Prezesa UKE postępowania administracyjnego bez uprzedniego przeprowadzenia negocjacji pomiędzy TP i Multimedia Polska, było niezgodne z prawem.telekomunikacyjnym. W ocenie Sądu czyni to wyżej wymienioną decyzję Prezesa UKE, wydaną na wniosek TP, nieważną.

Niezależnie od powyższego, Sąd podniósł, że z wyraźnego brzmienia art. 27 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego wynika, że postępowanie w sprawie określenia warunków współpracy przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie OSA i OBN może być wszczęte tylko na wniosek, a nie z urzędu. Przepis ten reguluje bowiem wyraźnie inicjatywę w zakresie wszczęcia postępowania w tym przedmiocie. Stąd też Prezes UKE w zaskarżonej decyzji nie mógł określić warunków współpracy TP i Multimedia Polska w zakresie udostępniania niezbędnych danych abonentów celem świadczenia przez TP wszystkim użytkownikom publicznych sieci telefonicznych usługi OBN, której to kwestii nie obejmował wniosek TP. Z tego względu - w ocenie Sądu - w tym zakresie zaskarżona decyzja Prezesa UKE została wydana z naruszeniem z art. 61 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 27 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego, co zgodnie z art. 156 § 1 pkt 2) Kodeksu postępowania administracyjnego czyni ją nieważną.

Wyrok jest nieprawomocny.

Dalsza część tekstu pod wideo