Czeka nas rewolucja na rynku PC. Znika wreszcie troll patentowy

Producenci sprzętu komputerowego będą wreszcie mogli popuścić wodzę fantazji i zaoferować ciekawsze coolery CPU. Asetek traci ochronę patentową.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Czeka nas rewolucja na rynku PC. Znika wreszcie troll patentowy

Większość zapalonych entuzjastów komputerowych kojarzy firmę Asetek. To właśnie ich rozwiązania dominują w gotowych zestawach chłodzenia cieczą. Jednak bynajmniej nie z powodu bycia najlepszym , a z konieczności - Duńczycy to tzw. trolle patentowe. Zastrzegli oni projekt bloku wodnego na procesor z wbudowaną pompką i aktywnie pozywali inne firmy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Asetek może się całkowicie wycofać z rynku konsumenckiego

Na szczęście dzisiaj, 6 maja 2025 roku, dobiegła końca dwudziestoletnia ochrona patentowa (PCT/DK2005/000310, US 8240362B2), która wymagała uiszczania opłaty do Aseteka, używania (odpłatnie) ich rozwiązań czy kombinowania. Otwiera to drzwi producentom sprzętu do swobodnego eksperymentowania z nowymi konfiguracjami układów chłodzenia.

Pierwsze prototypy niezależne od IP Aseteka pojawiły się już w latach 2023-2024, a na zbliżających się targach Computex 2025 na Tajwanie spodziewane są premiery chłodzeń o odmiennych konstrukcjach, które obiecują wyższą wydajność, mniejsze wymiary lub prostszy montaż.

W efekcie Asetek zaczyna już odczuwać konsekwencje utraty "przewagi". Przychody z licencjonowania odchodzą w zapomienie, moce produkcyjne firmy są niewykorzystane, a dodatkowym obciążeniem pozostają amerykańskie cła importowe na podzespoły wytwarzane poza USA.

Miesiąc temu spółka poinformowała o otrzymaniu zapytania od potencjalnego nabywcy na temat działu układów chłodzenia oraz o zainteresowaniu kilku partnerów współpracą w obszarze rozwiązań dla centrów danych. Wskazuje to na możliwe przeorientowanie lub nawet wyjście Aseteka z rynku chłodzeń konsumenckich.

Mimo trudności firma nadal działa w innych segmentach, m.in. produkuje kontrolery dla entuzjastów symulatorów wyścigowych. Jednak od dziś rynek AiO zaczyna funkcjonować bez nadrzędnej bariery patentowej - a to zapowiada najbardziej dynamiczny okres innowacji od dwóch dekad.