DAJ CYNK

Robot będzie jednym z mówców na kongresie Impact'18 w Krakowie

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4881

Sophia, humanoidalny robot obdarzony sztuczną inteligencją, po raz pierwszy przyjedzie do Polski. Będzie jednym z 250 mówców z całego świata, którzy 13 - 14 czerwca wystąpią na kongresie Impact'18 w Krakowie.Sophia, humanoidalny robot obdarzony sztuczną inteligencją, po raz pierwszy przyjedzie do Polski. Będzie jednym z 250 mówców z całego świata, którzy 13 - 14 czerwca wystąpią na kongresie Impact'18 w Krakowie.

Jak szacują badacze z Future of Humanity Institute Uniwersytetu Oxfordzkiego, za mniej niż 50 lat roboty przejmą od ludzi większość prostych i automatycznych zadań. Do 2026 roku roboty będą w stanie stworzyć esej licencjacki, a potem go przetłumaczyć. A póki co mamy robota o imieniu Sophia. Jest ona pierwszym w historii robotem, który otrzymał obywatelstwo kraju (Arabia Saudyjska), a w tym roku odwiedzi Kraków, gdzie zabierze głos na kongresie Impact'18.

Serdecznie dziękuję Arabii Saudyjskiej. To dla mnie wielki zaszczyt i duma - powiedziała Sophia w 2017 roku podczas ceremonii nadania obywatelstwa. Chcę żyć i pracować z ludźmi, więc muszę nauczyć się wyrażać swoje emocje, żeby móc ich zrozumieć i sprawić, żeby chcieli mi zaufać.

Sophia to robot stworzony 3 lata temu w Hongkongu przez firmę Hanson Robotics. Półtora roku później wzięła udział w obradach ONZ, podczas których rozmawiała z zastępcą sekretarza generalnego ONZ o znaczeniu organizacji, a także o sobie. Powiedziała, że jest robotem społecznym, który widzi, potrafi prowadzić normalne rozmowy, symulować tysiące wyrazów twarzy oraz rozumie znaczenie słów.

Po uzyskaniu obywatelstwa Arabii Saudyjskiej, Sophia stała się najbardziej rozpoznawalną reprezentacją sztucznej inteligencji zarówno w świecie nauki i technologii, jak również kultury, stając się na przykład bohaterką okładki brazylijskiego Elle.Twórca i wizjoner robota dr David Hanson wierzy, że sztuczna inteligencja jest przyszłością światowej gospodarki, a Sophia i podobne jej kreacje będę w niedalekiej przyszłości wykorzystywane między innymi w edukacji, służbie zdrowia oraz w punktach obsługi klientów. Sophia wygląda jak człowiek, ale potrafi też wyrażać emocje. Jest zdolna naśladować ludzkie ruchy i gestykulacje. Sama stara się szukać odpowiedzi na zadawane jej pytania. Ma też wbudowany system rozpoznawania twarzy i mimiki, dzięki któremu może określić, w jakim humorze jest jej rozmówca.

Przyszłość Sophii i jej podobnych robotów budzi wielkie emocje z powodu jej ludzkich zachowań, a także wzrostu tempa zainteresowania wykorzystaniem sztucznej inteligencji w gospodarce. Analitycy przewidują, że w najbliższym czasie sprzedaż systemów opartych na sztucznej inteligencji sięgnie 800 mln dolarów, cztery razy więcej niż rok wcześniej. Według szacunków w 2024 roku rynek ma być wart 11 mld dolarów, a wpływy z przedsięwzięć wykorzystujących AI wyniosą prawie 30 mld dolarów.

Na temat przyszłości robotyki Sophia będzie dyskutować na scenie głównej Impact'18 z Davidem Rowanem, redaktorem i założycielem Wired UK. Spotkanie to będzie wstępem do szerokiej debaty na temat powszechnego wykorzystania sztucznej inteligencji. Do Krakowa przyjadą eksperci w tej tematyce, wśród nich: Andrew Fried (IBM), Knut Johansen (Esmart Systems), Zeshan Kurd (Critical Cyber), Dave Allen (Palo Alto Networks) i Simon Jagers (World Class Maintenance). Głos w dyskusji o roli AI w poszczególnych sektorach zabiorą także Wiktor Janicki (Roche), Brunon Bartkiewicz (ING Bank) oraz Sheel Mohnot (500 Startups).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ImpactCEE

Przewiń w dół do następnego wpisu