DAJ CYNK

Orange uzyskał prędkość 11,2 Tb/s na siedmiordzeniowym światłowodzie

Marian Szutiak

Wydarzenia

Orange światłowód testy-11,2 Tb/s

Orange przetestował wspólnie z Infinerą i grupą InPhoTech innowacyjny światłowód wielordzeniowy oraz technologię Infinera ICE6 800G. Uzyskana prędkość jest siedmiokrotnie wyższa niż to, co można uzyskać przy wykorzystaniu standardowego światłowodu.

W Orange Polska wiemy, jak ważne są innowacje technologiczne i nieustannie testujemy nowe, zaawansowane rozwiązania telekomunikacyjne. Wiemy też, że zapotrzebowanie na szybki transfer rośnie bardzo dynamicznie, a spowodowane pandemią rozpowszechnienie zdalnej pracy, nauki i handlu w sieci jeszcze ten wzrost przyspieszyło. W najbliższym czasie kolejnym wyzwaniem w tym zakresie będzie wdrożenie technologii 5G. Dlatego stale inwestujemy w rozwój naszej infrastruktury jednocześnie z uwagą śledząc działania R&D branżowych producentów mogące w przyszłości pomóc nam efektywnie dostarczać niezawodne usługi naszym klientom.

– powiedział Piotr Jaworski, Członek Zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii

Zobacz: Orange przekazał swoje łącza do nowej spółki Światłowód Inwestycje
Zobacz: Orange Polska nie płaci podatku? Płacimy i inwestujemy – odpowiada operator

Opracowany w ramach grupy InPhoTech we współpracy z lubelskim Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej i przy wsparciu Klastra Fotoniki i Światłowodów światłowód wielordzeniowy pozwala na transmisję w siedmiu równoległych rdzeniach jednocześnie. Oznacza to, że jego przepustowość jest 7 razy większa niż standardowego światłowodu telekomunikacyjnego. Światłowody takie będą produkowane w Lubartowie przez spółkę IPT Fiber z grupy InPhoTech.

Testy wykazały, że wykorzystywane urządzenia Infinery pozwalają na rekordową transmisję danych z szybkością 800 Gb/s w jednym kanale transmisyjnym. W przeprowadzonym we współpracy z Orange eksperymencie wykorzystano dwa kanały, przesyłając dane z prędkością 1,6 Tb/s w każdym z 7 rdzeni jednocześnie. W sumie dało to transmisję na poziomie 11,2 Tb/s. Jakość sygnału, mierzona takimi parametrami jak Q-factor oraz bitowa stopa błędów (BER), była w pełni zgodna z obowiązującymi normami.

Cieszymy się, że mogliśmy współpracować z Orange i Infinerą, aby osiągnąć rekordową transmisję. Jesteśmy pionierem w rozwoju wielordzeniowych światłowodów nowej generacji. Łącząc nasz produkt z innowacyjną technologią Infinery i testując je w laboratorium innowacji Orange byliśmy w stanie zademonstrować rekordowe możliwości w transmisji danych.

– powiedział Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu InPhoTech

Celem testów było także sprawdzenie, czy światłowód wielordzeniowy IPT Fiber można wykorzystać z najnowocześniejszą infrastrukturą przystosowaną do pracy ze standardowymi i obecnie wykorzystywanymi na rynku światłowodami jednordzeniowymi, oraz czy takie połączenie spełni transmisyjne wymogi operatora. Udało się to potwierdzić.

Dzięki testom wiemy już, że możliwość transmisji w światłowodzie siedmiordzeniowym w paśmie C to nawet  296 Tb/s. To rekordowe liczby, ale nie kres naszych możliwości. Wykorzystując bowiem całe spektrum transmisyjne, czyli wszystkie dostępne pasma, nasz światłowód będzie w stanie osiągać przepustowości na poziomie petabitów na sekundę (Pb/s) czyli tysięcy terabitów. Cieszy mnie fakt, że nasz polski światłowód staje się realną odpowiedzią na globalne bariery telekomunikacyjne.

– powiedział Krzysztof Witoń, prezes zarządu spółki IPT Fiber

Sukces testów ICE6 we współpracy z Orange oraz grupą InPhoTech potwierdził ogromną wartość innowacyjnego urządzenia 800G Infinery, które może bezproblemowo i skutecznie działać w standardowych i nowych światłowodach, takich jak innowacyjny światłowód wielordzeniowy InPhoTech.

– powiedział Jan Peters, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w firmie Infinera

Światłowód siedmiordzeniowy grupy InPhoTech otrzymał między innymi II Fazę SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020 (nr 880054) – prestiżowy grant przyznawany przez Komisję Europejską najlepszym europejskim projektom innowacyjnym. Osiągnięcie maksymalnej przepustowości na poziomie 296,8 Tb/s to wynik mnożenia 800 Gb/s x 53 kanały x 7 rdzeni, ponieważ urządzenie Infinery umożliwia umieszczenie w jednym światłowodzie siedmiordzeniowym IPT Fiber, w samym paśmie C, 53 kanałów po 800 Gb/s każdy.

Zobacz: Nexera rozbuduje sieci światłowodowe za 3 mld zł. Zasięg dla 1 mln gospodarstw
Zobacz: Netia po wakacjach: szybki Internet, krótka umowa, Tidal w cenie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange

Źródło tekstu: Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu