DAJ CYNK

Nexera rozbuduje sieci światłowodowe za 3 mld zł. Zasięg dla 1 mln gospodarstw

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Nexera rozbuduje sieci światłowodowe za 3 mld zł. Zasięg dla 1 mln gospodarstw

Hurtowy operator telekomunikacyjny Nexera podpisał z konsorcjum banków umowę kredytową na łączną kwotę ponad 1 mld zł. Finansowanie zostanie przeznaczone na inwestycje związane z rozwojem sieci światłowodowych w kilku regionach Polski. Łączna kwota przeznaczonych na to środków osiągnie niemal 3 mld zł.

Nexera otrzyma finansowanie w postaci kredytu inwestycyjnego oraz kredytu odnawialnego, który zostanie przeznaczony na rozwój infrastruktury światłowodowej w kilku regionach Polski. Pozyskane środki pozwolą firmie przekroczyć liczbę 700 tys. adresów, które znajdą się w zasięgu sieci światłowodowej operatora. Lista kredytodawców Nexery obejmuje 5 banków: Europejski Bank Inwestycyjny, Bank PKO BP, Santander, BGK oraz ING. 

Plan operatora zakłada docelowo objęcie siecią światłowodową ponad 1 mln gospodarstw domowych oraz jednostki edukacyjne w blisko 2 tys. lokalizacji w kilku regionach Polski: świętokrzyskim, na Warmii i Mazurach, w regionie łódzkim, a także na Kujawach, Pomorzu i Mazowszu. Szacowany koszt inwestycji to blisko 3 miliardy złotych.

Zobacz: Orange Polska skorzysta z sieci światłowodowej TAURON

 Na koniec czerwca 2021 r. Nexera miała około 200 tysięcy gospodarstw domowych w sieci wybudowanej lub zakupionej ze środków własnych. 

Oprócz finansowania przyznanego od konsorcjum banków firma pozyskała także 700 mln zł ze środków unijnych – te środki przeznaczone są na budowę sieci znajdujących się w programie POPC. Pozostałą część finansowania, niezbędną do realizacji założonego celu, zapewniają udziałowcy firmy Nexera: Infracapital oraz Nokia. 

Dzięki pozyskanym środkom Nexera chce kontynuować rozwój infrastruktury szerokopasmowej na obszarach tzw. białych plam. Są to miejsca, głównie tereny wiejskie i małe miejscowości w Polsce, które nie mają jeszcze dostępu do internetu szerokopasmowego.  

Zobacz: Plus Światłowód teraz też na infrastrukturze Inei i Nexery. Większy zasięg z prędkością nawet do 1 Gb/s
Zobacz: Orange przekazał swoje łącza do nowej spółki Światłowód Inwestycje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Nexera

Przewiń w dół do następnego wpisu