Pierwsza diagnoza koronawirusa w Polsce sprawiła, że nerwowo sprawdzamy w sieci, jak ograniczyć ryzyko zakażenia. Telefon komórkowy lepiej trzymać w kieszeni i często odkażać.
Należy przede wszystkim zachować spokój oraz na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. Te wytyczne umieszczamy w dolnej części tekstu, natomiast jako serwis poświęcony telekomunikacji, zwracamy uwagę na kwestię telefonu komórkowego.
Lekarz Małgorzata Ponikowska w wywiadzie dla Gazeta.pl sugeruje solidarne unikanie skupisk ludzkich i dbanie o higienę. Gdy jednak jesteśmy zmuszeni jeździć komunikacją miejską, należy unikać dotykania powierzchni w autobusach, a jeśli ich dotykamy - nie wyciągać telefonu komórkowego.
Telefon jako urządzenie mające częsty kontakt z naszymi dłońmi i twarzą nie powinien umknąć naszej uwadze podczas działań zapobiegawczych. Koniecznie należy zadbać o higienę korzystania z niego, szczególnie w obrębie wyświetlacza - np. przecierając starannie obudowę alkoholem izopropylowym.
Tak jak pisaliśmy na górze tekstu, warto odwiedzać stronę GIS-u w poszukiwaniu rzetelnych informacji i jednoznacznych instrukcji. Bieżące komunikaty znajdziecie na dole strony, pod tym adresem.
Jak podaje GIS w dzisiejszym komunikacie, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1. Często myć ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.
Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków,
w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
3. Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Ładne miał imię dziennikarz - Lenin. A co to są "materiały wybuchowe klasy wojskowej" to już tylko ...
Ani słowem o tym, że odtwarzacz wspiera MQA, DSD i 360 RA. Brak informacji jaki DAC został użyty. ...
Przecież żadnych odszkodowań nie było, nie ma, nie będzie. Każdy się szczepił świadomie na swoją o ...
Czyli jak zawsze, poszkodowani zwykli ludzie i przedsiębiorcy, kara dla firmy a pieniążki do skarbu ...
W żici ;-)