DAJ CYNK

Koronawirus: Nie wyciągaj telefonu w autobusie

Lech Okoń

Wydarzenia

Koronawirus a telefon komórkowy

Pierwsza diagnoza koronawirusa w Polsce sprawiła, że nerwowo sprawdzamy w sieci, jak ograniczyć ryzyko zakażenia. Telefon komórkowy lepiej trzymać w kieszeni i często odkażać.

Należy przede wszystkim zachować spokój oraz na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. Te wytyczne umieszczamy w dolnej części tekstu, natomiast jako serwis poświęcony telekomunikacji, zwracamy uwagę na kwestię telefonu komórkowego.

Telefon komórkowy może być nośnikiem patogenu

Lekarz Małgorzata Ponikowska w wywiadzie dla Gazeta.pl sugeruje solidarne unikanie skupisk ludzkich i dbanie o higienę. Gdy jednak jesteśmy zmuszeni jeździć komunikacją miejską, należy unikać dotykania powierzchni w autobusach, a jeśli ich dotykamy - nie wyciągać telefonu komórkowego.

Telefon jako urządzenie mające częsty kontakt z naszymi dłońmi i twarzą nie powinien umknąć naszej uwadze podczas działań zapobiegawczych. Koniecznie należy zadbać o higienę korzystania z niego, szczególnie w obrębie wyświetlacza - np. przecierając starannie obudowę alkoholem izopropylowym.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Tak jak pisaliśmy na górze tekstu, warto odwiedzać stronę GIS-u w poszukiwaniu rzetelnych informacji i jednoznacznych instrukcji. Bieżące komunikaty znajdziecie na dole strony, pod tym adresem.

Jak podaje GIS w dzisiejszym komunikacie, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

1. Często myć ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).

Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków,
w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

3. Zachować bezpieczną odległość 

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Koronawirus - jak myć ręce

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu