DAJ CYNK

Dziś w nocy rusza kolejny etap refarmingu TV dla sieci 5G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 30084

Dziś w nocy: kolejny etap refarmingu TV dla sieci 5G

Dziś w nocy, z 2 na 3 czerwca, rozpocznie się drugi etap zmian częstotliwości nadawania programów telewizji naziemnej DVB-T. Refarming ma na celu uwolnienie pasma 700 MHz dla telefonii komórkowej 5G.

Zobacz: Orange uruchomi 5G już 1 lipca. Nowa usługa to #hello5G

To już kolejny etap zmian częstotliwości nadawania programów telewizji naziemnej, które firma Emitel zapoczątkowała w marcu. Zapowiadany na kolejne dni refarming potrwa do 5 czerwca i obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie. Działania te to efekt Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Standard nadawania DVB-T pozostanie bez zmian.

Zobacz: Refarming 700 MHz. Zmiana częstotliwości telewizji naziemnej w województwie zachodniopomorskim

Zmiany dotyczyć będą kanałów na multipleksach MUX 1, MUX 2, MUX 3 i MUX 4.  Widzowie nie muszą nic robić, by po zmianach odbierać dostępne tam kanały. Odbiorniki powinny automatycznie przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych. Zmiany nie powodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.

Zmiany częstotliwości będą dotyczyć następujących obiektów

Zobacz: UKE monitoruje refarming naziemnej telewizji cyfrowej dla 5G. Nie obyło się bez małych problemów

Po co przeprowadza się refarming pasma 700 MHz?

Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych i usług 5G, a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC

Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Zobacz: 5G w Łodzi! Sprawdzamy zasięg i szybkość sieci Plus
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy to w Warszawie
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy to w Szczecinie

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Emitel. TVP Wrocław

Przewiń w dół do następnego wpisu