W gminach nie będą już zakazywać 5G? Instytut Łączności kontynuuje szkolenia z SI2PEM

Instytut Łączności wystartował dziś z drugim cyklem szkoleń z SI2PEM, dotyczących systemu informacji o promieniowaniu elektromagnetycznym, również tym w sieciach 5G. Dzięki tej inicjatywie urzędnicy administracji państwowej i samorządowej dowiedzą się, jak wykorzystywać dane uzyskane z systemu oraz jakie korzyści dla obywateli płyną z upublicznienia tego narzędzia.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
5
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
W gminach nie będą już zakazywać 5G? Instytut Łączności kontynuuje szkolenia z SI2PEM

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (dawniej Ministerstwem Cyfryzacji), realizuje projekt pn.: System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (SI2PEM). Ważnym elementem tej inicjatywy są szkolenia dla urzędników państwowych i samorządowych.  

Dalsza część tekstu pod wideo

Na czym polegają szkolenia z SI2PEM?

Uczestnicy pierwszego szkolenia poznali rodzaje i źródła pola elektromagnetycznego, a także regulacje prawne i unormowania z nim związane. Zapoznali się także z zasadami, metodami oraz sposobami pomiaru i monitoringu promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Nie zabrakło również informacji o aspektach biologicznych i medycznych oddziaływania pola elektromagnetycznego oraz badań jego wpływu na zdrowie człowieka. 

Najbardziej wartościowe dla uczestników były tematy omawiające pole elektromagnetyczne w kontekście technologii 5G oraz aspekty biologiczne i medyczne oddziaływania PEM. 68% ankietowanych za najbardziej wartościowe uznało temat „PEM a technologia 5G”, a 59% blok „Aspekty biologiczne i medyczne oddziaływania PEM”

Temat 5G i rzekomego szkodliwego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego w sieciach 5G wciąż budzi wiele kontrowersji, co jednak w dużej mierze wynika z niewiedzy. Szkolenia Instytutu Łączności dają więc nadzieję, że urzędnicy państwowi i samorządowi zyskają solidną porcję informacji, dzięki której nie będzie już dochodzić do tworzenia „stref wolnych od 5G”.

Czego można się nauczyć na drugim szkoleniu SI2PEM?

Uruchomiony dziś drugi cykl szkoleń SI2PEM będzie dotyczył głównie omówienia funkcji systemu SI2PEM. Uczestnicy zapoznają się z zastosowanymi w systemie modelami matematycznymi wyliczania poziomów PEM, wykonywanymi na potrzeby planowania i projektowania sieci. Ponadto nauczą się obsługi poszczególnych modułów systemu SI2PEM (wyliczania poziomów pola elektromagnetycznego, formularzy zgłoszeń i sprawozdań z badań instalacji wytwarzających PEM, obrazowania wyników pomiarów i obliczeń poziomów PEM).

Czym jest  SI2PEM i po co powstał?

System SI2PEM zapewni pełen dostęp do wyników pomiarów pola elektromagnetycznego wszystkim obywatelom. Pozwoli to w znacznym stopniu zmniejszyć powstające napięcia społeczne i obawy związane z budową i rozwojem sieci bezprzewodowych przyszłych generacji.

Dostęp przedstawicieli administracji państwowej do wyników pomiarów oraz wyników obliczeń rozkładów PEM zapewni kompleksową kontrolę nad właściwą rozbudową sieci i łatwą ocenę poziomu zabezpieczenia ludności przed potencjalnie nadmiernymi wartościami PEM.