DAJ CYNK

W Bieszczadach też nie chcą 5G. Solina jest anty i była pierwsza

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 10483

W Bieszczadach też nie chcą 5G. Solina jest anty i była pierwsza

Przypadek Kraśnika, w którym niedawno zakazano 5G, odbił się głośnym echem po Polsce. Miasto na Lubelszczyźnie stało się przedmiotem kpin i inspiracją do powstania setek memów, okazuje się jednak, że już wcześniej na podobne kroki zdobyła się Solina, co przeszło praktycznie bez echa.

Przypadek Kraśnika stał się głośny, bo decyzja tamtejszych radnych to efekt negatywnego i hałaśliwego lobbingu Koalicji Polska Wolna od 5G. Miasto znalazło się w ogniu krytyki, a internauci nie zostawili na nim suchej nitki, produkując niekiedy bardzo złośliwe memy. Pod wpływem dyskusji ze specjalistami od telekomunikacji radni Kraśnika na początku października wycofali się ze swojej decyzji. 

Zobacz: Kraśnik cyfrowym skansenem Lubelszczyzny?
Zobacz: Kraśnik boi się już tylko LGBT. 5G znów jest fajne [memy]

Solina już wcześniej była anty 5G

Okazuje się jednak, że ponad miesiąc wcześniej podobna uchwała została przyjęta w Bieszczadach. Radni Gminy Solina przegłosowali uchwałę anty 5G, sprzeciwiając się tworzeniu sieci w nowym standardzie. Tym razem jednak nie był to efekt działania organizacji przeciwników 5G, lecz protest lokalnej społeczności. O jej inspiracjach niewiele wiadomo, jednak w liczącej 5600 mieszkańców gminie przeciwko 5G protestowało około 70 osób. Inicjatorem protestu był jeden z radnych Gminy Solina, który przeforsował, by ta kwestia została poruszona na sesji rady gminy.

Zobacz: UKE: decyzja o terminie aukcji 5G jeszcze nie zapadła

Do głosowania w tej sprawie doszło 21 sierpnia 2020 r. Radny w swym uzasadnieniu stwierdził, że on, podobnie jak reprezentowana przez niego grupa mieszkańców, jest zaniepokojony tempem wprowadzania systemu 5G w niekontrolowany sposób, w całym kraju. Wyjaśnił, że przez tydzień poprzedzający sesję zajmował się tą sprawą, czytał wiele artykułów i dzięki temu wie, że „nie było prowadzonych żadnych badań na temat oddziaływania tego systemu na istoty żywe, w tym ludzi”. 

Zobacz: 5G w paśmie 26 GHz w Orange, Play i T-Mobile za trzy lata. Plus milczy

Radny wyraził szczególną troskę o zdrowie dzieci narażonych na 5G. Wyraził też obawę, że 5G wiąże się z zagrożeniem, którego „nie jesteśmy w tej chwili nawet ocenić”. Przekonywał, że obecnie wystarczająca jest technologia 4G, a większe przesyły danych można realizować przy pomocy stacjonarnych urządzeń, niekoniecznie mobilnych. 

Podczas głosowania zdecydowana większość, bo 12 radnych na 15, była za poparciem protestu. Jeden radny wstrzymał się od głosu, a dwóch nie pojawiło się na sesji. Nikt nie był przeciwko. 

Podjęta decyzja to tylko wyraz poparcia dla protestu, więc na razie nie wiążą się z nią ustalenia prawne. Uchwała została przekazana do rozpatrzenia w Starostwie Powiatowym w Lesku.

Przebieg spotkania można prześledzić na filmie w serwisie YouTube:

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: YuoTube Gmina Solina

Źródło tekstu: IT Content, Gmina Solina, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu