DAJ CYNK

TVN i Emitel rozszerzają testy DVB-T2/HEVC o Gdańsk

Marian Szutiak

Telewizja i VoD

TVN Emitel testy DVB-T2/HEVC Gdańsk

W Gdańsku ruszają testy nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Testy prowadzą TVN i Emitel, a obejmują one kanały TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD.

Emisje testowe programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD ruszyły początkowo w 4 miastach w Polsce: w Warszawie, Bydgoszczy, KatowicachŁodzi, a teraz dołączył do nich Gdańsk. Realizacja tego przedsięwzięcia ma na celu zweryfikowanie osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału programów TVN Grupa Discovery. Testy umożliwią również weryfikację, czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania.

Zobacz: TVN i Emitel testują nadawanie telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC
Zobacz: UKE przypomina: kupując telewizor, sprawdź czy obsługuje standard DVB-T2/HEVC

Wraz z uruchomieniem nadajnika w Gdańsku rozszerzyliśmy zasięg emisji testowych do pięciu lokalizacji w kraju. W ten sposób miliony widzów będą mogły przygotować się do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Analizujemy możliwości realizacji testów w kolejnych miastach.

– powiedziała Dorota Żurkowska, Członek Zarządu TVN S.A.

W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu – DVB-T2/HEVC. Dzięki nowemu standardowi odbiorcy naziemnej telewizji zyskają nową, lepszą jakość obrazu i dźwięku, a nadawcy otrzymają możliwość rozwijania swojej oferty. To również szansa do przetestowania posiadanych odbiorników telewizyjnych przez widzów. Chcemy się dobrze przygotować do tych działań stąd też wspólne testy z TVN S.A. – ostatnio rozszerzone o Gdańsk.

– powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Standard DVB-T2/HEVC to technologia oferująca lepszą efektywność wykorzystywania pasma częstotliwości, a co za tym idzie, umożliwiająca między innymi nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD. Następca standardu DVB-T tworzy również możliwość wprowadzania nowych programów telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu krajach Europy, w Polsce zmiana została zaplanowana na 2022 rok.

Zobacz: Player.pl już wyłącznie z płatnymi pakietami
Zobacz: HBO Max zastąpi HBO GO w Ameryce Łacińskiej, później Europa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Emitel