DAJ CYNK

TVN i Emitel testują nadawanie telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC

Dodane przez: msnet

Kategoria: Telewizja i VoD

Interakcje: 35704

TVN Emitel naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2/HEVC testy

TVN we współpracy ze spółką Emitel rozpoczął testy nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Testy obejmą nadawanie pięciu kanałów telewizyjnych w czterech miastach Polski.

Standard DVB-T2/HEVC to technologia oferująca lepszą efektywność wykorzystywania pasma częstotliwości, a co za tym idzie, umożliwiająca między innymi nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD. Następca standardu DVB-T tworzy również możliwość wprowadzania nowych programów telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu krajach Europy. W Polsce zmiana została zaplanowana na 2022 rok.

Zobacz: UKE przypomina: kupując telewizor, sprawdź czy obsługuje standard DVB-T2/HEVC
Zobacz: Telewizja Polska i Emitel testują telewizję naziemną w standardzie DVB-T2

Realizacja emisji testowych ma na celu zweryfikowanie osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału programów TVN Grupa Discovery, a także umożliwi weryfikację, czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania. Od 26 stycznia 2021 roku emisje testowe programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD są dostępne w 4 miastach w Polsce: w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi. Wartością dodaną dla widzów są też testy TVN Fabuła HD, który do tej pory był dostępny jedynie na platformach satelitarnych i w sieci kablowej.

W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu – DVB-T2/HEVC. Zmiany dotyczą infrastruktury nadawczej na terenie całego kraju. Nasze obiekty i zainstalowane na nich systemy muszą być odpowiednio przygotowane, by w odpowiednim momencie możliwe było przełączenie zarówno standardu emisji z DVB-T na DVB-T2, jak i częstotliwości. Do tej operacji chcemy się dobrze przygotować, stąd też wspólne testy z TVN S.A. Również dla widzów będzie to okazja do przetestowania odbiorników telewizyjnych.

– powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Nadrzędnym celem testów, które prowadzi TVN i Emitel, jest przygotowanie widzów na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej planowanego na 2022 r. Zaczynamy od 4 lokalizacji, w zasięgu nadawczym będą miliony użytkowników, ale w miarę uzyskiwania pozwoleń będziemy, wspólnie z Emitel, rozszerzać zasięg emisji testowych. Chcemy wspólnie z naszym operatorem technicznym jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian.

– powiedziała Dorota Żurkowska, Członek Zarządu TVN S.A.

Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych”, obowiązującym od 1 grudnia 2019 roku, wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej powinny obsługiwać nowy standard nadawania.

Zobacz: JustWatch: Top 10 filmów i seriali w Polsce w 2020 roku
Zobacz: Netflix Originals: filmy i seriale do obejrzenia w lutym 2021

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: TVN

Przewiń w dół do następnego wpisu