DAJ CYNK

Zegarki Samsung Galaxy dostaną nową funkcję. Jest jedno „ale”

Marian Szutiak

Sprzęt

Zegarki Samsung Galaxy dostaną nową funkcję. Jest jedno „ale”

Samsung wzbogaci wkrótce swoje zegarki z serii Galaxy Watch5 i Galaxy Watch6 o nową, przydatną funkcję. Problem z nią jest jednak taki, że skorzystają z niej mieszkańcy tylko jednego kraju.

Choć największą popularnością wśród inteligentnych zegarków cieszą się produkty firmy Apple, w tym modele Watch Series 8 i najnowsze Watch Series 9, nie da się zaprzeczyć, że smartwatche Samsunga z serii Galaxy Watch5 i Galaxy Watch6 należą do najlepszych na świecie pod względem monitorowania stanu zdrowia czy śledzenia aktywności fizycznej użytkowników. W zależności od kraju, można na nich skorzystać z szerokiej gamy nowoczesnych technologii, zaczynając od rejestrowania EKG po mierzenie ciśnienia krwi czy powiadamianie o nieregularnym rytmie serca. Zegarki te wykrywają również upadki oraz pozwalają sprawdzić nasycenie krwi tlenem czy dokonać analizy składu ciała.

Zobacz: Lepszy sen Galaxy Watch 6. Nowe zegarki Samsung pokonają bezsenność

Teraz do tego zestawu ma dołączyć jeszcze jedna funkcja, która może się przydać wielu osobom. Chodzi o wykrywanie bezdechu sennego. Rozwiązanie to ma się przydać przede wszystkim osobom, u których nie zdiagnozowano jeszcze tej choroby, a jego celem jest "tylko" zidentyfikowanie możliwych objawów tego powszechnego, ale poważnego schorzenia.

Gdy to nastąpi, oczywiście nadal będzie trzeba udać się do lekarza w celu postawienia profesjonalnej i pewnej diagnozy oraz podjęcia odpowiedniego leczenia. Trzeba również uwzględnić to, że nowa funkcja nie wykryje każdego przypadku.

Bezdech senny może powodować zakłócenia w dostawie tlenu, słaby odpoczynek i powikłania zdrowotne, takie jak nadciśnienie, zaburzenia pracy serca, udar lub zaburzenia poznawcze. Choroba ta często pozostaje niezdiagnozowana i nieleczona, ponieważ daje objawy podczas snu i generalnie nie pozostawia widocznych śladów.

Nie każdy skorzysta z nowej funkcji

To teraz dochodzimy do tego jednego "ale" z tytułu. Funkcja wykrywania bezdechu sennego może być bardzo użyteczna, z punktu widzenia dbania o swoje zdrowie, jednak w przypadku zegarków Samsunga zostanie ograniczona do jednego kraju, Korei Południowej. Tamtejsze Ministerstwo ds. Bezpieczeństwa Żywności i Leków zatwierdziło tę funkcję do użytku "przed diagnozą".

Obecnie nie wiadomo, czy i kiedy nowa funkcja będzie dostępna również w innych krajach.

Zobacz: Nie tylko smartfony. Debiutuje zegarek Google Pixel Watch 2
Zobacz: Kupili Apple Watch za 17 000 dolarów. Producent zrobił im psikusa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: Samsung, Phone Arena