DAJ CYNK

Jak powstały nowe iPhone'y? Podwykonawca łamał chińskie prawo pracy

Dodane przez: Isand

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4893

Apple iPhone 12

Tegoroczne iPhone'y powstawały w sposób bardzo daleki od standardowego. Podwykonawcy chwytali się wszystkich metod. Niestety, nie zawsze były one legalne. 

Produkcja iPhone'a 12 zapewne mocno zwiększyła poziom spożycia środków uspokajających w Cupertino. Na początku, kiedy łańcuchy dostaw w Chinach i na Tajwanie wyglądały coraz mizerniej, Apple nie był pewny czy w ogóle prezentować w tym roku swoje nowe flagowce. Dobry wynik bardziej budżetowego iPhone'a SE 2020 sprawił jednak, że Apple postanowił chwycić byka za roki. Wtedy w Foxconnie, Pegatronie i Wistronie (trzech tajwańskich podwykonawcach Apple'a) dyrektorzy postanowili zdążyć za wszelką cenę. Foxconn śledził swoich pracowników i decydował nawet z kim mają jeść obiady podczas przerwy. Pegatron z kolei zatrudnił w swoich chińskich fabrykach na nocne zmiany i do wyrabiania nadgodzin uczniów i studentów.

Jest tylko pewien problem. Chińskie prawo zabrania uczniom i studentom pracować w nocy i wyrabiać nadgodziny. Studenci mogą pracować tylko w zawodach związanych ze swoimi studiami. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Apple o tym doskonale wiedział, ale zareagował dopiero jak o reakcję na to spytał go Financial Times. Amerykanie odpowiedzieli, że Pegatron nie dostanie żadnych nowych zamówień, zanim nie zmieni swojego postępowania. Według analityków to jednak dokładnie ten pretekst, którego Apple potrzebował, by przenieść część produkcji do chińskiego Luxshare.

Zobacz: Koniec ery Tajwanu, iPhone'y 12 będą też produkowane przez firmę z Chin
Zobacz: Startuje przedsprzedaż dwóch kolejnych iPhone'ów 12: mini i Pro Max

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: bloomberg, financial times, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu