DAJ CYNK

CES2018: Pierwsze routery Wi-Fi w standardzie 802.11ax

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5677

Wi-Fi 802.11ax nie zostało jeszcze ukończone, ale pierwsi producenci już zaprezentowali routery wykorzystujące ten standard.Wi-Fi 802.11ax nie zostało jeszcze ukończone, ale pierwsi producenci już zaprezentowali routery wykorzystujące ten standard.

Wi-Fi 802.11ax to kolejny kamień milowy w rozwoju bezprzewodowej łączności internetowej. Standard, który nie został jeszcze ukończony i zatwierdzony przez konsorcjum Wi-Fi Alliance, przyniesie przede wszystkim odczuwalny wzrost prędkości, dzięki połączeniu technologii OFDMA i MU-MIMO - jeden z zapowiedzianych routerów D-Linka ma osiągnąć nawet 11 Gb/s. Do tego dojdzie sprawniejsze w stosunku do obecnych standardów działanie w środowiskach z wieloma połączonymi urządzeniami, takich na przykład jak publiczne hotspoty. Cecha ta przyda się także w domu pełnym inteligentnych urządzeń Internetu rzeczy (IoT).

Wi-Fi Alliance poinformowało serwis The Verge, że nie spodziewa się masowego przyjęcia standardu 802.11ax przed rokiem 2019, kiedy ma rozpocząć się certyfikacja korzystających z niego produktów. Jednak nie przeszkodzi to w wydawaniu sprzętu bez certyfikatu przez pojedynczych producentów. Odpowiednie chipy Wi-Fi zapowiedział zarówno Intel, jak i Qualcomm - ten ostatni już w lutym 2017 roku.Zaprezentowane na początku 2018 roku przez Intela chipy obsługujące sieć Wi-Fi ax pozwolą udostępnić pasmo nawet dla 256 urządzeń, zapewniając im sprawne i stabilne połączenie z routerem. Ponadto chipset został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić większą przepustowość w przypadku mieszanki małych i dużych pakietów danych. Pomaga to zapewnić optymalną wydajność urządzeń, a także minimalizuje opóźnienia w aplikacjach takich jak gry, wideo i połączenia głosowe. Dodatkowo ruch sieciowy jest w pełni przeniesiony z SoC na chipset Wi-Fi, zapewniając dedykowaną przepustowość pasma podstawowego dla oprogramowania i funkcji bezpieczeństwa.Asus RT-AX88U to dwupasmowy router, który pozwala na połączenie z siecią Wi-Fi z szybkością rzędu nawet 6000 Mb/s. Dzięki zastosowaniu technologii 802.11ax oraz czterech bardzo wydajnych anten, urządzenie oferuje szeroki zasięg oraz stabilne połączenia dla wielu użytkowników. Osiem gniazd Gigabit LAN oraz technologia MU-MIMO zarówno dla transmisji uplink, jak i downlink sprawiają, że router sprawdzi się w warunkach dużego natężeniu ruchu. RT-AX88U zawiera również AiProtection, funkcję bezpieczeństwa sieci o klasie komercyjnej napędzaną przez Trend Micro, która blokuje i neutralizuje zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa sieci na wszystkich podłączonych inteligentnych urządzeniach. Jest ona również kompatybilna z systemem Asus AiMesh dla płynnego zabezpieczenia całej powierzchni domu.D-Link ogłosił dwa urządzenia korzystające ze standardu 802.11ax. Routery AX6000 Ultra Wi-Fi i trójpasmowy AX11000 Ultra Wi-Fi oferują teoretyczne maksymalne prędkości na poziomie odpowiednio 6 i 11 Gb/s i dostępne mają być w drugiej połowie 2018 roku.


D-Link AX11000 Ultra Wi-Fi

Zobacz: WPA3 - nowy standard zabezpieczania sieci bezprzewodowych

Źródło tekstu: The Verge, BGR, Intel, Asus, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu