DAJ CYNK

Telefon coraz rzadziej służy do dzwonienia. Operatorzy zarabiają coraz mniej na rozmowach

Anna Rymsza

Prawo, finanse, statystyki

Kobieta rozmawia przez telefon

Coraz mniej rozmawiamy przez telefon. Prognozy mówią, że przychody telekomów z rozmów spadną przez to aż o 45 proc. do 2024 roku. Nie jest jednak winna ogólna niechęć do rozmawiania, ale przewaga komunikatorów głosowych (VoIP) i wideo nad tradycyjnym dzwonieniem.

Spadek dochodu telekomów w ciągu najbliższych czterech lat został oszacowany przez analityków Juniper Research. W 2019 roku rozmowy telefoniczne przyniosły operatorom 381 miliardów dolarów, ale w 2024 roku będzie to zaledwie 208 miliardów

Wolimy usługi elastyczne i darmowe

Abonenci wolą korzystać z usług dodatkowych (Over the Top), które są bardziej elastyczne od taryf operatorów. Gdy trzeba odbyć rozmowę, wiele osób chętniej sięga po komunikator i usługę VoIP, niż wybiera numer telefonu. Ponadto usługi te wydają nam się darmowe, gdy nie płacimy za nie pieniędzmi z własnej kieszeni, ale udostępniając dane lub oglądając reklamy. To zawsze jest mniej bolesne.

Juniper Research potwierdza, że rynek usług mobilnego VoIP rośnie. W 2024 roku będzie z nich korzystać już 4,5 miliarda osób. To wzrost o 88 proc. względem stanu na rok 2019

Zobacz: Poczta Polska wybrała operatora systemu VoIP
Zobacz: Tematy PEM i 5G znowu w sejmie

Analitycy zachęcają telekomy do inwestowania w platformy komunikacyjne wykorzystujące standard łączności 5G i rozbudowę sieci 4G. Szybsza łączność z mniejszymi opóźnieniami otworzy drogę do zupełnie nowych źródeł dochodów, w tym usług głosowych i wideo. To szansa także dla operatorów telekomunikacyjnych.

Analitycy szacują, że przychody z samego ViLTE (Video over LTE) mogą w 2024 roku sięgnąć 33 miliardów dolarów. Szkoda by było przegapić okazję, by zgarnąć część tej kwoty dla siebie. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Juniper Research

Przewiń w dół do następnego wpisu