DAJ CYNK

Komputronik ma problemy z fiskusem. Firma złożyła wniosek o postępowanie sanacyjne

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7786

Komputronik problemy z fiskusem

Komputronik poinformował, że fiskus domaga się od firmy zapłaty 39 mln zł (plus odsetki) zaległych podatków VAT. Aby utrzymać płynność finansową, spółka złożyła wniosek o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego.

Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu, delegatura w Lesznie, wydał negatywną decyzję podatkową w stosunku do firmy Komputronik, opiewającą na 39 mln zł (plus odsetki). To wynik kontroli za okres marzec - maj 2014, podczas której zakwestionowano prawidłowość rozliczeń podatku VAT. Decyzja nie jest prawomocna, Komputronik odwoła się od niej do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Zobacz: Bestcena ma problemy: kontrola urzędu skarbowego i wstrzymanie sprzedaży
Zobacz: „Własność” widzimy jako koncepcję z przeszłości - Bestcena wyjaśnia swój model biznesowy

Negatywna decyzja, z którą Komputronik się nie zgadza, oznacza utrudnienia rozmów z instytucjami finansującymi grupę kapitałową i w krótkim terminie stanowi dla spółki ryzyko utrzymania płynności finansowej. W celu ochrony interesów firmy, jej pracowników i współpracowników, a także wierzycieli, zarząd Komputronika złożył 2 marca 2020 roku wniosek o sanację, dotyczący spółek Komputronik oraz Komputronik Biznes. Jednocześnie prowadzone są rozmowy z instytucjami finansującymi, partnerami biznesowymi oraz klientami. Ich wyniki mają na celu utrzymanie dalszego względnie normalnego funkcjonowania Grupy Komputronik.

Razem z wnioskiem o sanację, Komputronik złożył również wstępny plan restrukturyzacji spółki, który zakłada:

 • skrócenie czasu rotacji należności,
 • modyfikację limitów ubezpieczenia należności dla dostawców spółki,
 • zwiększanie udziału najbardziej rentownych kanałów sprzedaży w całkowitej sprzedaży w połączeniu z przebudową oferty handlowej,
 • odstąpienie od wybranych umów w celu zmniejszenia stałych kosztów związanych z działalnością operacyjną spółki,
 • restrukturyzację zobowiązań spółki poprzez:
  • umorzenie całości odsetek od zaległych wierzytelności należnych wierzycielom do dnia otwarcia postępowania sanacyjnego oraz po tym dniu,
  • umorzenie wysokości wierzytelności głównych o 40% i ich spłata w kwartalnych ratach,
  • umorzenie całości pozostałych wierzytelności ubocznych (koszty, opłaty, kary umowne itp.) od wszystkich rodzajów długów,
 • redukcję zatrudnienia na poziomie około 20%,
 • redukcję pozostałych kosztów prowadzonej działalności gospodarczej w postaci:
  • zmniejszenia wykorzystywanej powierzchni magazynowej wynajmowanej (wydzierżawianej),
  • oddania w najem części powierzchni własnych,
  • redukcji funduszy wynagrodzeń,
  • ograniczenia kosztów reklamy i marketingu,
  • ograniczenia kosztów związanych z funkcjonowaniem sieci agencyjnej.

Wejście spółki w sanację wymusi dalszą reorganizację firmy, na co Spółka jest przygotowana. Działania reorganizacyjne rozpoczęły się już na początku 2019 roku, gdy firmy ubezpieczeniowe istotnie zmniejszyły limity, rozpoznając wysokie ryzyko następstw decyzji urzędników skarbowych. Zrewidowana została strategia Spółki, wykonano szereg działań optymalizacyjnych i efektywnościowych. Równocześnie Spółka musiała stawić czoła negatywnej sytuacji zewnętrznej. Obniżona dostępność limitów kupieckich, przeciągające się przez przeszło 5 lat kontrole podatkowe powodujące ograniczenie w dostępności zwiększonego finasowania, wpłynęły na obniżenie obrotów i mniej satysfakcjonujące niż planowano wyniki. Pomimo tych czynników, po słabszych dwóch kwartałach (pierwsze półrocze obrachunkowe 2019) dzięki dużej determinacji całej organizacji Spółka odwróciła trend wynikowy. W opublikowanych 28 lutego 2020 wynikach Grupy Kapitałowej Komputronik S.A wykazał już zdecydowane polepszenie wyników, a wynik EBIDTA (najbardziej obiektywny wskaźnik operacyjnego działania przedsiębiorstwa) dla Grupy wyniósł ponad 12 milionów złotych. To znacząca zmiana, odebrana bardzo pozytywnie przez rynek oraz partnerów Spółki.

- napisał Komputronik

Komputronik uspokaja klientów

Komputronik rozesłał specjalny komunikat, w którym podaje, że klienci indywidualni i biznesowi nadal mogą bez przeszkód korzystać z oferty spółek Komputronik oraz Komputronik Biznes.

W wyniku przeciągającej się od kilku lat kontroli i wydanej, przez urzędnika z leszczyńskiego oddziału poznańskiego Urzędu Celno-Skarbowego, w ostatnich dniach negatywnej decyzji Zarządy spółek Komputronik S.A. oraz Komputronik Biznes sp. z o.o. postanowiły złożyć wniosek o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego, które pozwoli uzdrowić sytuację finansową obydwu spółek.

W ocenie Zarządu jak i dwóch niezależnych doradców podatkowych, decyzja jest rażąco bezpodstawna i zawiera wiele błędów formalnych i proceduralnych, zatem prawdopodobieństwo jej uchylenia jest wysokie. Otrzymanie negatywnej decyzji przekłada się na utrudnienie rozmów z instytucjami finansującymi Grupę Kapitałową i w krótkim terminie stanowi dla Spółki ryzyko utrzymania płynności finansowej. Zarządy obydwu Spółek są zdeterminowane do utrzymania działalności i podkreślają, że sanacja jest procesem prowadzącym do uzdrowienia przedsiębiorstw. Jednocześnie równolegle prowadzone są intensywne rozmowy z instytucjami finansującymi, partnerami biznesowymi oraz Klientami.

Wejście Spółki w sanację wymusi dalszą reorganizację firmy, na co jest ona przygotowana. Działania te rozpoczęły się już na początku 2019 roku. Zrewidowana została strategia Spółki, wykonano szereg działań optymalizacyjnych i efektywnościowych. Zarząd Grupy Komputronik podkreśla, że pomimo podjętych działań, klienci indywidualni i biznesowi w dalszym ciągu mogą swobodnie korzystać z pełnej oferty obydwu spółek. Podjęte kroki nie mają wpływu na sprzedaż oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklep internetowy nadal będą prowadzić sprzedaż elektroniki, wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, konsumenci będą mieć swobodny dostęp do pełnej oferty produktowej oraz usługowej, a także będą bez przeszkód mogli korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Obydwie Spółki będą nadal, na dotychczasowych zasadach, realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową.

- czytamy w komunikacie

Zobacz: UKE ogłasza aukcję na rezerwacje częstotliwości 5G z pasma 3,6 GHz
Zobacz: Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę ładowarki. Jedna trzecia zakwestionowana

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: money.pl, Komputronik

Przewiń w dół do następnego wpisu