DAJ CYNK

Cyfrowy Polsat rozpoczął przejmowanie Netii

04.12.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 12377

Ważne 9

5

Cyfrowy Polsat złożył zlecenie nabycia 32% akcji Netii za 638,8 mln zł, chcąc w przyszłości mieć do 66% ogólnej liczby głosów na WZA tej spółki.Cyfrowy Polsat złożył zlecenie nabycia 32% akcji Netii za 638,8 mln zł, chcąc w przyszłości mieć do 66% ogólnej liczby głosów na WZA tej spółki.

Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej Grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków - powiedział Tobias Solorz, Prezes Zarządu, Cyfrowy Polsat S.A., Polkomtel Sp. z o.o.

Netia idealnie wpisuje się w misję, wizję i cele strategiczne Grupy Cyfrowy Polsat oraz zapewnia jej silne wsparcie w 3 obszarach:

 1. cenna infrastruktura
  • ogólnopolska infrastruktura telekomunikacyjna: 20 tys. km szkieletowej sieci światłowodowej, miejska infrastruktura światłowodowa w 48 największych polskich miastach, sieć dostępowa docierająca aktualnie do 2,5 mln lokalizacji,
  • infrastruktura pozwalająca szybko i efektywnie zwiększyć pojemność sieci mobilnej Grupy Polsat,
  • większa elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy sieci telekomunikacyjnej - inwestycje celowane zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych,
 2. atrakcyjna baza klientów
  • baza blisko 1 mln klientów segmentu B2C stanowi potencjał do dosprzedaży produktów Grupy Polsat w ramach strategii multiplay,
  • 25 tys. klientów B2B i bezpośredni dostęp do ponad 800 kluczowych budynków biurowych w Polsce (istniejące okablowanie),
 3. całkowicie nowy rynek
  • lokalizacja obecnych klientów Netii oraz zasięg jej infrastruktury dostępowej otwiera całkowicie nowy rynek dla Grupy Polsat - duże miasta i aglomeracje miejskie,
  • większa elastyczność w rozbudowie sieci telekomunikacyjnej

Netia dysponuje rozległą, ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną. 20 tys. km sieci szkieletowej w całej Polsce stanowić będzie dla nas niezmiernie cenne aktywo - na jej realizację we własnym zakresie musielibyśmy przeznaczyć minimum kilka lat i ogromne budżety - zaznaczył Tobias Solorz.

Oprócz sieci szkieletowej, Netia posiada również rozległą, ogólnopolską sieć dostępową, która dociera do ponad 2,5 mln lokalizacji w całej Polsce, w tym ponad 800 największych biurowców. Po sfinalizowaniu transakcji będzie to stanowić znaczące wsparcie dla rozwoju sieci telekomunikacyjnej Grupy Cyfrowy Polsat, pozwoli na przykład na szybkie zwiększanie pojemności sieci mobilnej w dużych skupiskach ludzkich i jej jednoczesne odciążenie w miejscach, gdzie po transakcji klientom Grupy Cyfrowy Polsat będzie można zaproponować Internet światłowodowy. Równocześnie infrastruktura Netii stwarza możliwość prowadzenia sprawnej rozbudowy sieci stacjonarnej i mobilnej Grupy w przyszłości.

Zyskamy większą elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy naszej sieci telekomunikacyjnej i możliwość realizowania celowanych inwestycji zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych. Co ważne, realizowany obecnie średnioterminowy plan rozwoju Netii doskonale uzupełnia plany inwestycyjne naszej Grupy i pozwoli wdrażać je jeszcze efektywniej, z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i akcjonariuszy - podkreślił Tobias Solorz. Internet stacjonarny idealnie wzbogaci pakiet proponowanych przez nas usług, z którego po realizacji transakcji będzie mogło skorzystać także blisko milion klientów Netii. Istotnie wzmocnimy także naszą ofertę dla klientów biznesowych. Ponadto wraz z włączeniem do portfolio nowej usługi wejdziemy z ofertą multiplay na nowy, wielkomiejski rynek, zarezerwowany dotychczas dla dużych operatorów kablowych.

Grupa Cyfrowy Polsat w ramach programu smartDOM proponuje 9 różnych usług i produktów: usługi płatnej telewizji, telefonii komórkowej i Internetu LTE oraz dodatkowo prąd, gaz, monitoring domu, usługi bankowe i ubezpieczeniowe, sprzęt telekomunikacyjny, RTV i AGD. Internet stacjonarny od Netii będzie naturalnym etapem rozwoju oferty multiplay Grupy Cyfrowy Polsat i będzie stanowił jej wzbogacenie, zwiększające dostępność oferty, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, a także jej różnorodność i elastyczność. Obecności infrastruktury stacjonarnej Netii w 800 największych biurowcach w Polsce da Grupie Cyfrowy Polsat możliwość stworzenia elastycznej i kompleksowej oferty dla klientów biznesowych.

Za realizacją transakcji zakupu akcji Netii przemawia między innymi bardzo dobra kondycja finansowa Netii.

Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie. Oceniamy, że w związku z transakcją osiągniemy wymierne synergie operacyjne i finansowe, pozwalające pogodzić realizację zaplanowanych inwestycji z kontynuacją strategii oddłużania oraz wypłatą dywidendy w przyszłości - powiedziała Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu ds. Finansowych, Cyfrowy Polsat S.A., Polkomtel Sp. z o.o., Telewizja Polsat Sp. z o.o.

Cyfrowy Polsat zawarł z akcjonariuszami Netii umowy nabycia łącznie około 32% akcji spółki Netia, a w drugim etapie Grupa planuje ogłosić wezwanie na kolejne około 33% akcji Netii, tak aby w efekcie nabyć pakiet akcji reprezentujący nie więcej niż 66% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netii. Warunki transakcji są następujące:

 • wycena pakietu akcji Netii na bazie metody DCF, porównywalnych spółek oraz porównywalnych transakcji; uwzględnia ona częściowo skumulowane synergie w latach 2019-2023 na poziomie ok. 800 mln zł,
 • cena nabycia została ustalona na łączną kwotę 638,8 mln zł, co implikuje wycenę EV całości przedsiębiorstwa na poziomie 2226,4 mln zł; wartość equity wynosi zatem 5,77 zł na akcję, a mnożnik EV/EBITDA - 5,9x (5,6x dla porównywalnych spółek i 6,9x dla porównywalnych transakcji),
 • transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych i kredytu rewolwingowego Grupy Polsat.

Jak podaje Cyfrowy Polsat, w związku z realizowaną transakcją Grupa spodziewa się osiągnięcia licznych synergii w latach 2019-2023 o łącznej wartości ok. 800 mln zł:

 • w obszarze CAPEX o wartości 250 mln zł m.in. w efekcie:
  • samodzielnej produkcji dekoderów, modemów oraz routerów,
  • wykorzystania potencjału negocjacyjnego obu firm,
  • podniesienia efektywności nakładów na dalszy rozwój sieci telekomunikacyjnej,
 • w obszarze przychodów i kosztów na łączną kwotę ok. 550 mln zł (na poziomie EBITDA):
  • przychody:
   • poszerzenie oferty programu smartDOM o usługi Internetu stacjonarnego FTTH/DOCSIS,
   • wzajemna dosprzedaż produktów i usług do baz klientów indywidualnych i biznesowych,
   • zwiększenie efektywności sprzedaży Netii poprzez wykorzystanie rozbudowanej sieci sprzedaży Grupy Cyfrowy Polsat,
  • koszty operacyjne:
   • wykorzystanie efektu skali do optymalizacji kosztów zakupu i produkcji treści,
   • zwiększenie efektywności działań marketingowych,
   • optymalizacja kosztów sprzedaży, obsługi i utrzymania klienta,
   • zmniejszenie liczby punktów sprzedaży w miejscach, gdzie lokalizacje się pokrywają,
   • ograniczenie kosztów technicznych, w tym hurtowego dostępu do infrastruktury zewnętrznej oraz MVNO,
   • integracja departamentów technicznych i IT,
   • pozostałe, w tym backoffice, VAS i nowe produkty Grupy, np. IPTV.

To kolejny kamień milowy w rozwoju naszej Grupy i bardzo ważny moment w historii realizacji strategii operatora multiplay. Naszą Grupę rozszerzaliśmy kolejno o Telewizję Polsat, serwis IPLA, sieć Plus i Grupę Midas, tworząc unikalną ofertę usług wśród operatorów medialnych i telekomunikacyjnych. Ogłoszone dzisiaj plany nabycia większościowego pakietu akcji Netii doskonale wpisują się w naszą misję dostarczania do polskich rodzin, osób indywidualnych i klientów biznesowych wszystkich niezbędnych na co dzień usług i sprzętów oraz oczekiwanych przez Polaków treści telewizyjnych, dostępnych z wykorzystaniem każdej używanej przez nich powszechnie technologii, na wielu różnych urządzeniach. Nie jest to nasze ostatnie słowo, mamy jeszcze wiele pomysłów, a szczegółowe cele i założenia na najbliższe lata przedstawimy po uzyskaniu pakietu większościowego w spółce Netia, co mamy nadzieję będzie możliwe już na początku 2018 roku - podsumował Tobias Solorz.

Cyfrowy Polsat poinformował też, że kontynuując realizację dotychczasowej strategii w segmencie nadawania i produkcji telewizyjnej, w wyniku umowy zawartej z Grupą ZPR Media nabył 100% udziałów w spółkach posiadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34% udziałów w spółce będącej właścicielem stacji Fokus TV i Nowa TV, a jednocześnie zawarł umowę przedwstępną zakupu kolejnych 15% udziałów w tej spółce w przyszłości. Łączna wartość transakcji to około 103 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków własnych Grupy.

Źródło tekstu: Cyfrowy Polsat

Komentarze
Zaloguj się
66. ~Konio
0

2017-12-20 21:51:57

Na całe szczęście w mniejszych miejscowościach działają mali isp, 100% polskiego kapitału! I kładą światełka, ceny internetu może nie powalają ale wiesz komu i za co płacisz i że te pieniądze zasila w 100% polską gospodarkę!

Odpowiedz

65. ~
0

2017-12-06 19:49:00

@64 pis miał swoich do obsadzenia, stołki były potrzebne więc padło m. in. na exatel.

Odpowiedz

64. ~
-4

2017-12-05 21:10:31

A najlepsze jest to, ze oni juz wlasciwie nie udaja. Play siedzi u Chinczykow w kieszeni, Netia teraz bedzie wlasnoscia Rosji, podobnie jak Polkomtel jest od samego poczatku. Z drugiej strony mamy francuskie Orange i niemiecko-amerykanski T-Mobile. Emitel jest angielski. UPC, a niedlugo i Multimedia to 100% funduszy USA. OK, jest na szczescie Exatel, a to tylko dzieki PiS, bo gdyby nie oni, cale wazkie dane bylyby wlasnoscia podmiotu trzeciego. Tutaj zadaje sobie pytanie, czy mamy jeszcze jakakolwiek godna zaufania infrastrukture dla zwyklego Kowalskiego. IMHO nie.

Odpowiedz

63. ~
3

2017-12-05 20:46:20

@62, przecież już odpalają LTE900 ale pewnie ty wiesz lepiej jak należy prowadzić biznes liczony w miliardach pln. Przecież w końcu znasz się bo komentujesz na Telepolis :D

Odpowiedz

62. ~
-3

2017-12-05 20:25:54

# inaczej będziesz śpiewał jak wyłączą LTE po 800 w Plusie bo skończy się koncesja i zostanie wielkie nic

Odpowiedz

61. ~marek15
3

2017-12-05 20:12:49

A je teraz z innej beczki, wychodzi na to że 66% Netti kosztuje niecałe 1,3 mld zl , o ile pamiętam to 5 mgz 800 tki kosztowało podobnie. I teraz pytanie co jest więcej warte Netia czy te 5mgz 800 tki . I teraz wiemy Z S ma jednak łeb do interesów

Odpowiedz

1

2017-12-05 19:46:18

Weź leki i idź spać.

Odpowiedz

59. ~
0

2017-12-05 19:08:08

@58 Nie badz smieszny. Kwota sie nie liczy, kondycja sie nie liczy, jesli przejmujesz jednego z wazniejszego providera w panstwie. Tu chodzi o kontorle danych. Skad myslisz, ze zadluzony po uszy Solorz ma pieniadze? Ze skarpetki? Nie. Z bankow. Konkretnie bankow pod kontrola Rosji.

Odpowiedz

58. ~
2

2017-12-05 18:24:25

@57, a jak myślisz, wyłoży prawie miliard i nie sprawdził kondycji firmy? Jeśli prześledzisz działania tego biznesmena, to powinieneś wyciągnąć wnioski z jego inwestycji

Odpowiedz

57. ~
0

2017-12-05 18:07:38

Za realizacja przemawia dobra kondycja finansowa netii? Czy soloż zdaje sobie sprawę z tego że w netii nakradli mnóstwo pieniędzy?

Odpowiedz

56. ~Mazur
2

2017-12-05 17:46:49

No to ja będę w opozycji. Jak na mój rozum, to to jest jednak bardzo pozytywna wiadomość dla takiego Plusa, który nieźle się wzmocni - będzie mógł oferować telefonię stacjonarną czy net stacjonarny, a infra netii pozwoli przecież na lepszą obsługę netu mobilnego.

Odpowiedz

55. ~
-2

2017-12-05 16:01:00

Szokujaca informacja. To raczej przesadza moje przejscie na swiatlowod Orange. Nie chce miec nic wspolnego z tym slupem. Ten facet to wtyczka Moskwy.

Odpowiedz

54. ~Pablosox123
0

2017-12-05 14:48:36

A co plus taki slaby??

Odpowiedz

53. ~Punk
0

2017-12-05 14:28:25

Ja już w stycznie żegnam się z Cyfrowym Polsatem i jego usługami.

Odpowiedz

52. ~gsmaniak
0

2017-12-05 14:18:28

#47 - to znalazłeś problem... a karty sim Play to z jakiej sieci korzystają?? tylko sieci własnej? poza tym numer aktywny w Netii był typowym MVNO i jak Mobilking czy Virgin może działać pod ta marką na zasięgu sieci którą operator wybierze

Odpowiedz