mObywatel. Ministerstwo przypomina o ważnej funkcji
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o stosunkowo nowej funkcji, która zadebiutowała niedawno w aplikacji mObywatel. Chodzi o nielegalne treści.

Funkcja zgłaszania nielegalnych treści poprzez mObywatela zadebiutowała w listopadzie, ale wśród wielu innych nowości mogła umknąć użytkownikom apki. Korzystając z tego narzędzia, można zgłosić treści dotyczące wykorzystywania dzieci, także anonimowo.
Ministerstwo Cyfryzacji zwraca uwagę, że w okresie świąteczno-noworocznym większość Polaków cieszy się rodzinną atmosferą, ale nie wolno zapominać, że w sieci czyhają niebezpieczeństwa, na przykład niepokojące treści dotyczące dzieci.



Okres świąteczny wzbudza w nas większą empatię, a szczególną uwagę przykładamy do potrzeb naszych dzieci. Chcemy dać im jak najpiękniejsze wspomnienia. Niestety nie wszystkim przyświecają takie intencje. Jeśli ktokolwiek natrafi w Internecie na niepokojące materiały, na których widać na przykład wykorzystywanie dziecka, powinien jak najszybciej je zgłosić
Jak działa funkcja „Nielegalne treści”?
Funkcja „Nielegalne treści” to część usługi „Bezpiecznie w sieci”. Zgłoszenia są analizowane przez ekspertów z zespołu Dyżurnet.pl działającego w NASK, a w razie potrzeby przekazywane odpowiednim służbom w Polsce i za granicą.
Ministerstwo apeluje, aby w razie konieczności nie wahać się i korzystać z tego rozwiązania i zapewnia, że każde zgłoszenie nielegalnych treści przyczynia się do walki z przemocą wobec dzieci w sieci. Jak wynika z danych Dyżurnet.pl, tylko w pierwszym półroczu 2024 roku zarejestrowano 10,3 tys. zgłoszeń dotyczących materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci – to czterokrotnie więcej niż w całym 2023 roku. Zdaniem resortu cyfryzacji, wzrost liczby zgłoszeń może wynikać ze zwiększonej świadomości społecznej. Teraz dzięki nowej funkcji w mObywatelu jest to jeszcze łatwiejsze, a każda reakcja może pomóc szybko podjąć działania odpowiednim służbom.
Możesz zachować anonimowość
Dzięki aplikacji mObywatel zgłoszenie można także wysłać anonimowo. Pomimo że jest ono przesyłane z mObywatela, żadne dane użytkownika nie są przekazywane wraz ze zgłoszeniem. Jedyna konsekwencja wybrania tej opcji jest taka, że sygnalista nie będzie mógł otrzymywać powiadomień o statusie sprawy na adres e-mail. Nie ma to jednak żadnego wpływu na zainteresowanie zgłoszeniem ze strony ekspertów Dyżurnet.pl – wszystkie sprawy będą traktowane tak samo poważnie.
Żeby skorzystać z funkcji zgłaszania, trzeba wybrać usługę „Bezpiecznie w sieci”, a w niej opcję „Zgłoś incydent” i następnie „Nielegalne treści”. Następnie należy wprowadzić adres strony zawierającej zgłaszane treści oraz opcjonalnie dodać uwagi lub opisać problem. Jedno zgłoszenie może obejmować maksymalnie cztery strony internetowe.