Gaj: nieważne czy będą 2 aneksy, ważne stosowanie nowych MTR-ów
Każda ze stron ma argumenty, ale nie będę się ustosunkowywała do tej dyskusji, bo dla mnie to, czy w jednym aneksie będą dwie stawki, czy jedna jest zupełnie obojętne. Mnie interesuje wykonanie decyzji, czyli 8 groszy od stycznia do końca czerwca i 4 od lipca - mówi w wywiadzie dla serwisu rpkom.pl Magdalena Gaj, Prezes UKE.

Każda ze stron ma argumenty, ale nie będę się ustosunkowywała do tej dyskusji, bo dla mnie to, czy w jednym aneksie będą dwie stawki, czy jedna jest zupełnie obojętne. Mnie interesuje wykonanie decyzji, czyli 8 groszy od stycznia do końca czerwca i 4 od lipca - mówi w wywiadzie dla serwisu rpkom.pl Magdalena Gaj, Prezes UKE.
Przypomnijmy, że 17. grudnia operatorom doręczono decyzję UKE dotyczącą nwych stawek MTR. Operatorzy do dziś nie doszli do porozumienia w kwestii wdrożenia tych stawek do umów dwustronnych, dlatego na wniosek P4 Urząd rozpoczął publiczne konsultacje projektu decyzji administracyjnej w tej sprawie. O samej problematyce stawek hurtowych szeroko pisaliśmy w felietonie pt. Magiczne MTR-y, czyli wymiana psa za milion na dwa koty po pół miliona.
To, co mnie cieszy w aneksach - niezależnie czy mówią o jednej stawce, czy o dwóch od razu - to zapisano w nich, że rozliczenia po nowej stawce 8 groszy mają odbywać się od 1. stycznia 2013 roku. Niezależnie od tego, kiedy dojdzie do podpisania umowy między operatorami. Operatorzy rozliczą nawet z datą wsteczną wobec podpisania aneksu.Tego nie gwarantuje decyzja administracyjna zastępująca aneks komercyjny, którą będą musiała wydać, jeśli telekomy same nie dojdą do porozumienia - mówi Gaj.
Jak dodaje, nie było miejsca na porozumienie inwestycyjne z operatorami, podobne do tego sprzed półtora roku, gdzie zahamowano spadek MTR-ów w zamian za inwestycje o wielkości 350 mln zł w "białe plamy", bo od 2009 roku wszyscy wiedzą, że stawki od 2013 roku będą opartę o model pure LRIC. W Europie wszyscy będą mieli stawkę w okolicach 1 eurocenta, może za wyjątkiem Niemiec.
Decyzja w sprawie MTR, wydana jeszcze przez moją poprzedniczkę, przedłużała operatorom komórkowym asymetrię do końca 2012 roku i utrzymywała wyższe stawki MTR w zamian za inwestycje. Ale przecież ostatnie z tych inwestycji mają być zrealizowane do połowy 2014 roku. A jeśli telekomy ich nie zrealizują, to co im mogę zrobić? Wydam decyzje obniżające stawki MTR za 2012 rok? Trzeba podchodzić do sprawy mniej populistycznie - mówi Prezes UKE.
Choć MTR-y powodują spadek przychodów, to spadek stawek hurtowych ma niewielki wpływ na zysk, który jest przeznaczany na inwestycje. Magdalena Gaj mówi, że z jednej strony CAPEX obliczany jest jako procent przychodów. Inwestycje są więc tym wyższe, im wyższe przychody. Z drugiej strony, poziom przychodów jest ważny dla rad nadzorczych, czy banków, czyli ciał, które godzą się na takie, czy inne wielkości inwestycji telekomów.
Stąd, moim zdaniem, ta dyskusja. Zresztą zbyt rozbuchana przez operatorów. Zadałam im pytanie o wielkość ruchu, jaką przekazują między swoimi sieciami, żeby stwierdzić, czy i gdzie jest problem. Być może on był, gdy Play korzystał z asymetrii stawek. Ponieważ dziś mamy symetrię, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby za chwilę, telekomy wymieniały się ruchem na zasadzie barteru - powiedziała Prezes UKE.