Naukowcy odkryli nowe bakterie. Ich właściwości szokują
Czyżbyśmy byli świadkami jednego z większych przełomów w bioelektronice? Amerykańscy naukowcy dokonali ciekawego odkrycia nowego typu bakterii.

Niedawno odkryta bakteria, żyjąca w bagnach u wybrzeży Oregonu, może zapoczątkować nową erę urządzeń bioelektrycznych.
Została nazwana Ca. Electrothrix yaqonensis, na cześć ludu Yaqo'n z plemienia Pierwszych Narodów, jakie zamieszkiwały obszar, gdzie została znaleziona. Bakteria ta charakteryzuje się tym, że przewodzi prąd niczym przewód. Nie jest to niby nic nowego, ale odkryty gatunek ma kilka fascynujących cech, które odróżniają go od innych przewodzących prąd mikrobów.



Tego typu organizmy znane są jako bakterie kablowe i znamy z nich jedynie garstkę. Żyją w środowiskach osadowych i układają się w długie nici, które eksportują elektrony.
Nietypowe cechy bakterii mogą szokować
Po wielu analizach naukowcy odkryli, że nowo odkryty rodzaj bakterii posiada nietypową zdolność. Na przewodzenie impulsów elektrycznych pozwala jej specyficzny metabolizm organizmów występujących w osadach morskich.
Do tej pory badacze zetknęli się z 25 gatunkami bakterii kablowych: Candidatus Electrothrix żyjące w wodzie słonej, Candidatus Electronema żyjące w wodzie słodkawej.
Cheng Li, badacz z Oregonu twierdzi, że nowa bakteria wykazuje cechy obu podgrup, co wskazuje najprawdopodobniej na nietypowy kierunek ewolucji tych organizmów i coraz lepszą zdolność do adaptacji w różnych środowiskach.
Nowa bakteria posiada nietypowe włókna, otoczone grubą przezroczystą osłonką. To taka dodatkowa warstwa izolacyjna, niezbadana do tej pory. Wewnątrz grzbietu bakterii naukowcy odkryli "biologiczny przewód" z bogatą zawartością niklu.
Tak dobrze przemyślanej konstrukcji nie powstydziliby się nawet najlepsi inżynierowie. Ale to nie wszystko - największy zachwyt wzbudziła imponująca wydajność przewodnikowa, która wynosi 370 kiloomów, o niebo lepsza od większości innych bakterii kablowych.
Te bakterie mogą przenosić elektrony, aby oczyścić zanieczyszczenia, więc mogłyby być używane do usuwania szkodliwych substancji z osadów. Ponadto ich wysoka zawartość niklu może potencjalnie zainspirować nową bioelektronikę.