DAJ CYNK

Przeklęta tapeta wywoła awarię twojego telefonu

Xyrcon

Bezpieczeństwo

Tapeta powoduje awarię Androida

To nie żart. Nieprawidłowo zakodowany obrazek może wywołać awarię systemu Android, jeśli zostanie ustawiony jako tapeta.

„Przeklęta tapeta” to taki oto widoczek na górskie jezioro, pochmurne niebo i zachodzące słońce. Ustawienie go jako tapety (o ile zostanie pobrany z oryginalnego źródła) spowoduje awarię systemu. Android wpada w pętlę. Zjawisko zostało zaobserwowane na różnych modelach smartfonów, ale pierwszy był Samsung.

Jedynym sposobem na przywrócenie go do stanu używalności jest usunięcie tapety narzędziami deweloperskimi.

Lekka zmiana obrazu sprawi, że nie będzie już groźny dla systemu Android. Winny jest profil kolorów, zapisany w obrazie. Trzeba bowiem wiedzieć, że w pliku graficznym znajdują się nie tylko informacje o kolorach pikseli, ale też sposobie, jak należy je wyświetlić ekranie. Wystarczy otworzyć ten plik w edytorze i zapisać ponownie.

Zobacz: Google Zero: Luka narażała smartfony Samsunga od 2014 roku

W tym przypadku profil to Google/Skia/E3CADAB7BD3DE5E3436874D2A9DEE126. Po załadowaniu obrazka przez odpowiednie biblioteki występuje wyjątek ArrayIndexOutOfBoudsException. W Javie oznacza on, że zaszło odwołanie do pola tabeli z nieistniejącym indeksem.
 

W skrócie profil został zapisany w taki sposób, że telefon nie wie, co z tym zrobić. A skoro nie wie co zrobić, ładuje obrazek ponownie, bo może to pomoże. Nie pomaga.

Ice Universe podzielił się odkryciem na Twitterze. W poniedziałkowy poranek uzupełnił informację o stan rzeczy na smartfonach Samsunga. Producent został powiadomiony o istnieniu błędu w połowie maja, ale jeszcze go nie naprawił. Prawdopodobnie łatkę dostaniemy z czerwcowymi biuletynami bezpieczeństwa, a do ich wydania zostało jeszcze kilka dni.

Zobacz: Tapety Microsoft Bing z własną aplikacją na Androida

Lepiej uważać ze zmianą tapety. Problem dotyczy nie tylko smartfonów Samsunga. Nieprawidłowo sformatowany obrazek jest groźny dla smartfonów wielu innych marek. Wstępna analiza wskazuje, że błąd jest powiązany ekranami typu OLED, ale ten wniosek nie został jeszcze potwierdzony.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ice Universe

Źródło tekstu: Ice Universe (@UniverseIce)

Przewiń w dół do następnego wpisu