DAJ CYNK

Lepiej sprawdź swój telefon. Ryzyko jest ogromne

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Bezpieczeństwo

Lepiej sprawdź swój telefon. Ryzyko jest ogromne

W 2023 roku Google zablokowało blisko 2,3 miliona złośliwych aplikacji na Androida. Gigant chwali się danymi na temat zabezpieczeń w Sklepie Play.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Nie jest wielką tajemnicą, że smartfony z Androidem stanowią popularny cel dla cyberprzestępców. W efekcie regularnie słyszymy o nowych zagrożeniach, z którymi muszą się zmierzyć ich użytkownicy. Ale zastanawialiście się kiedyś, przed iloma z nich jesteśmy chronieni?

Ponad 2 mln złośliwych aplikacji w Sklepie Play

Takie dane ujawniło Google w swoim podsumowaniu działań, jakie gigant podjął w celu ochrony użytkowników w 2023 roku. Szczególnie imponująco (oraz na swój sposób przerażająca) jest liczba złośliwych aplikacji, które zablokowano zanim dostały się do Sklepu Play. W minionym roku gigantowi udało się zidentyfikować i unieszkodliwić 2,28 miliona tego typu programów.

Oprócz tego zablokowano konta 333 tys. developerów zajmujących się dystrybucją złośliwego oprogramowania. Ma to być zasługa wzmocnionego procesu weryfikacji użytkowników Sklepu Play.

Wspomniane liczby są zawrotne i w pewnym sensie przerażające. Warto jednak podkreślić, że mówimy tu o aplikacjach, które zidentyfikowano i usunięto ze Sklepu Play zanim zdążyły wyrządzić poważne szkody. Lista zagrożeń czekających na użytkowników Androida jest dużo, dużo dłuższa, ale i tutaj Google chwali się sukcesami.

Dzięki nowej funkcji skanowania aplikacji w czasie rzeczywistym udało się zidentyfikować ponad 5 milionów nowych złośliwych aplikacji dystrybuowanych poza Sklepem Play. Brzmi niepokojąco, jednak możliwość skutecznego wykrywania wirusów powinna przełożyć się na większe bezpieczeństwo użytkowników w przyszłości.

Zobacz: Google sam psuje swoją wyszukiwarkę 
Zobacz: Android poprawi prywatność. Koniec z niezręcznymi wpadkami

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Temitiman / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Google