Bezpieczeństwo Androida - raport za rok 2015
Google zaprezentowało doroczny raport bezpieczeństwa systemu Android - usług chroniących cały ekosystem, zabezpieczeń i współpracy z innymi firmami.

Google zaprezentowało doroczny raport bezpieczeństwa systemu Android - usług chroniących cały ekosystem, zabezpieczeń i współpracy z innymi firmami.
W 2015 roku do Androida trafiły inteligentne, uczące się systemy, które wykrywają potencjalne zagrożenia w postaci, między innymi, niebezpiecznych aplikacji (ang. Potentially Harmful Apps - PHA). Dzięki nim, dziennie sprawdzanych było ponad 6 mln instalowanych aplikacji i ponad 400 mln urządzeń.
Wprowadzone w 2015 roku usprawnienia spowodowały, że ryzyko ryzyko zainstalowania niebezpiecznych aplikacji spadło o 40% w stosunku do 2014 roku. Dzięki temu mniej niż 0,15% urządzeń korzystających z Google Play miało zainstalowane tego typu aplikacje. W przypadku instalowania aplikacji spoza Google Play wskaźnik ten wynosił 0,5%. Większość kategorii PHA zmniejszyło swoje udziały, między innymi:
- zbieranie danych - spadło o 40%, do 0,08% instalacji,
- oprogramowanie szpiegowskie - spadło o 60%, do 0,02% instalacji,
- Hostile Downloader (pobieranie plików bez wiedzy użytkownika) - spadło o 50%, do 0,01% instalacji.
- wprowadzenie systemu w wersji 6.0 Marshmallow, wprowadzający między innymi pełne szyfrowanie danych, oddanie użytkownikowi kontroli nad uprawnieniami aplikacji i nowe metody weryfikacji użytkownika, w tym obsługę skanerów linii papilarnych,
- dołączenie do programu nagradzającego wykrycie błędów związanych z bezpieczeństwem, co pozwoliło na wykrycie ponad 100 luk w zabezpieczeniach, za które ich odkrywcy otrzymali ponad 200 tys. dolarów,
- wprowadzenie comiesięcznego programu aktualizacji zabezpieczeń.