Nowa funkcja aplikacji ProteGO Safe ostrzeże też w Europie

Mimo nieustannej krytyki, twórcy aplikacji ProteGO Safe dalej pracują nad jej rozwojem. Teraz pojawiła się w niej nowa funkcja zapewniająca współdziałanie z innymi europejskimi aplikacjami tego typu. Co to znaczy dla użytkowników?

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Nowa funkcja aplikacji ProteGO Safe ostrzeże też w Europie

Aplikacja ProteGO Safe, od jakiego czas temu udostępniana pod nośną nazwą STOP COVID – ProteGO Safe, dotąd obejmowała swym działaniem wyłącznie Polskę. Od miesięcy trwały, prowadzone wspólnie z Komisją Europejską prace nad interoperacyjnością, czyli zapewnieniem zgodności z podobnymi narzędziami w innych krajach.

Dalsza część tekstu pod wideo

Udało się. Polska jest ósmym państwem Unii Europejskiej, które ze swoją aplikacją dołączyło do stworzonej przez KE Bramy Federacyjnej (EFGS). Dzięki temu użytkownicy STOP COVID – ProteGO Safe mogą wysłać powiadomienia o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników aplikacji innych państw UE i jednocześnie otrzymać powiadomienia od nich

 – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Jakie są to aplikacje? Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy – COVID Tracker, Włosi – Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy – Smitte|stop, Chorwaci – Stop COVID-19.  Z podobnych apek korzystają lub nad nimi pracują też m.in. Czesi, Holendrzy, Cypryjczycy, Austriacy, Portugalczycy, Finowie, Litwini, Słoweńcy i Norwegowie.

Wszystkie te aplikacje mają jeden podstawowy cel: powiadamiają obywateli danego kraju, w którym zostały wydane, o kontakcie z koronawirusem. Wszystkie też bazują na tych samych mechanizmach i technologiach oraz powstały we współpracy z Komisją Europejską.  

Jak działa ostrzeganie w Europie?

Nowa funkcja Ostrzeż w Europie umożliwia wymianę zaszyfrowanych kluczy pomiędzy aplikacjami, które współpracują ze sobą w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19. Te klucze to generowane losowo, okresowe i alfanumeryczne ciągi znaków zawierające anonimowe informacje inicjujące proces analizy narażenia na zakażenie koronawirusem.

Dzięki wprowadzonej funkcji wyjeżdżając do innych krajów UE, nie musimy instalować lokalnych aplikacji powiadamiających o kontakcie z koronawirusem. Wystarczy STOP COVID – ProteGO Safe. Dzięki niej, jeśli za granicą będziemy mieli kontakt z osobą, która po spotkaniu z nami zachoruje i uruchomi w swojej aplikacji system powiadomień – dostaniemy ostrzeżenie w polskiej apce. To działa w obie strony. Nasze powiadomienie trafi też do użytkowników innych europejskich aplikacji.

Interoperacyjność jest możliwa dzięki rozwiązaniu stworzonemu i utrzymywanemu przez Komisję Europejską – Bramie Federacyjnej (EFGS). To brama sieciowa, która służy do odbierania, przechowywania i udostępniania kluczy między serwerami wewnętrznymi państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polska jest ósmym krajem, który podłączył się do EFGS. Przed nami zrobiły to tylko Niemcy, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Łotwa, Dania i Chorwacja. Państwa, które są w trakcie przyłączania lub planują przyłączenie to Czechy, Holandia, Cypr, Austria, Portugalia, Finlandia, Litwa, Słowenia i Norwegia.

Korzystanie z funkcji Ostrzeż w Europie nie jest obowiązkowe. Użytkownik może, ale nie musi wyrazić na to zgody.  

Z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe korzysta niemal 1,6 miliona Polaków. System powiadomień uruchomiło do tej pory 1737 użytkowników.