mObywatel ma nową funkcję. Polacy na to czekali
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w aplikacji mObywatel pojawił się kolejny dokument. Tym razem jest to tymczasowe prawo jazdy, dzięki któremu za kierownicą samochodu można usiąść tuż po zdaniu egzaminu.

Do tej pory, żeby móc kierować samochodem, nie wystarczyło zdać egzaminu na prawo jazdy. Trzeba było jeszcze poczekać na wyrobienie plastikowego dokumentu. Teraz się to zmienia wraz z nowym dokumentem w aplikacji mObywatel, ale nie od razu dla wszystkich.
Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia bieżącego roku, dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś.
– powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji



Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Z usługi w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wyżej wymienionych grup kategorii.
Nową usługę będziemy wdrażać przez kilka dni, zgodnie z najlepszymi standardami wprowadzania zmian w aplikacjach. Myślę, że już przyszłego tygodnia powinna być ona dostępna dla każdego, kto nabędzie nowe uprawnienia i będzie miał zainstalowanego mObywatela. To bardzo wygodne rozwiązanie – możemy od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie.
– dodał minister Cieszyński
Jak to działa?
- Od razu po zakończeniu egzaminu państwowego, system PWPW przekazuje do CEK (Centralna Ewidencja Kierowców) zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem.
- Egzaminator (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu.
- Dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do starosty.
- W CEK tworzone jest Twoje tymczasowe prawo jazdy.
- W aplikacji mObywatel otrzymujesz powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu.
Dzięki nowej usłudze:
- świeżo upieczony kierowca ma bieżący wgląd w swoje dane,
- można otrzymać informację o zdarzeniach związanych z tymczasowym prawem jazdy i posiadanymi uprawnieniami (PUSH).
Warto przy okazji przypomnieć, że na terenie Polski nie ma konieczności okazywania cyfrowej wersji prawa jazdy przy kontroli drogowej – policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie.