Meta z darmową wersją sztucznej inteligencji. My nie dostaniemy
Meta wypuściła na rynek najnowszy model sztucznej inteligencji zbudowany na bazie Llama 3.1 Nie będzie jej jednak u nas.

Meta wypuściła na rynek najnowszą wersję swojej sztucznej inteligencji. Według firmy nowy model o nazwie Meta AI – asystent AI wbudowany w aplikacje Meta zbudowany na bazie Llama 3.1 jest porównywalny z rozwiązaniem obecnego lidera tego rynku czyli ChatGPT. Co najważniejsze, firma zdecydowała się na udostępnienie Llama zupełnie za darmo.
Wszystko brzmi super. Niestety jest jeden haczyk. Meta AI – asystent AI wbudowany w aplikacje Meta zbudowany na bazie Llama 3.1. dostępny jest tylko w USA. Użytkownicy w Polsce i reszcie Unii Europejskiej nie będą mieli możliwości korzystania z tego rozwiązania.



Wierzę, że w pełni darmowa wersja open source jest potrzebna do dalszego rozwoju AI. AI ma większy potencjał niż jakakolwiek inna nowoczesna technologia na świecie. Może zwiększać produktywność, kreatywność i jakość życia, przyśpieszyć rozwój ekonomiczny, jednocześnie dając dostęp do rozwoju medycyny i nauki. Wersja open source zapewni dostęp do tej technologii ludziom na całym świecie sprawiając, że nie będzie to atut tylko kilku wielkich światowych korporacji.
- powiedział przy okazji debiutu Llamy, Mark Zuckerberg.
Zuckerberg jest świadomy zagrożenia jakie niesie ze sobą udostępnienie takiej technologii w wersij open source:
Niektórzy będą chcieli wykorzystać nowe możliwości w złych celach. Myślę jednak, że warto, aby technologia AI była szeroko dostępna, a największe firmy w tej branży miały obowiązek pilnowania tych mniejszych i wyłapywania tych złych.
Meta nie zdecydowała się na udostępnienie modelu Meta AI – asystent AI wbudowany w aplikacje Meta zbudowany na bazie Llama 3.1. w Unii Europejskiej z powodu obaw prawnych. Już wcześniej Komisja Europejska nakładała różne kary na działania firmy, a regulacje w zakresie AI są na tyle niejasne, że Meta woli przetestować model na użytkownikach w jednym kraju. Nie zmienia to faktu, że jako technologia open source Llama zapewne będzie niedługo dostępna na całym świecie.
Co dostaniemy w Polsce na ten moment?
Model dostępny globalnie, również w Polsce to fundacyjny model text-to-text, który działa na zasadzie open-source – jest darmowy i publicznie dostępny do wykorzystywania przy budowaniu własnych rozwiązań AI.