DAJ CYNK

Rząd narzucił Polakom nowy zakaz. Dotyka głównie posiadaczy smartfonów

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Wydarzenia

Rząd narzucił Polakom nowy zakaz. Dotyka głównie posiadaczy smartfonów

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia dotyczącego wydawania zezwoleń na fotografowanie. Określa on, gdzie robienie zdjęć będzie zakazane.

Projekt rozporządzenia przede wszystkim dotyczy trybu i terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, ale przy okazji określa, gdzie robienie zdjęć będzie zakazane. Lista została doprecyzowana i już nie dotyczy dworców, szpitali czy nawet weterynarzy — informuje Express Bydgoski.

Zakaz fotografowania w Polsce

Projekt rozporządzenia wprowadza zakaz fotografowania w obiektach, które są ważne dla bezpieczeństwa państwa. To pokłosie uchwalonej w lipcu ubiegłego roku nowelizacji ustawy zaostrzającej kary za szpiegostwo. Rzecz w tym, że wcześniejsze przepisy były bardzo nieprecyzyjne, więc wymagały uściślenia.

Pierwotnie zakaz miał obowiązywać dla wielu obiektów, w tym między innymi: budynków policji, pograniczników, zakładów produkujących, remontujących i magazynujących broń, a także zakładów, w których prowadzone są prace badawczo-rozwojowe lub konstruktorskie w zakresie potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa. Na liście znajdowały się także obiekty MON i służb specjalnych, a także wszystkie, które są nadzorowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, więc w teorii także sądy, a nawet Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

W przepisach ujęto nawet obiekty, w których wytwarza się, stosuje lub przechowuje materiały jądrowe oraz źródła i odpady promieniotwórcze. O ile można to zrozumieć, to można było pod nie podciągnąć nie tylko szpitale, ale nawet weterynarzy czy placówki dentystyczne, które mają aparaty rentgenowskie.

Zakaz fotografowania nowa tablica informacyjna
Wzór nowej tablicy informacyjnej z zakazem fotografowania.

Właśnie dlatego w nowej nowelizacji przepisy zostały doprecyzowane. Teraz zakaz będzie obowiązywał tam, gdzie będzie znajdowała się stosowna informacja w postaci nowej tablicy. Opracowano nawet odświeżony wzór. Wymiana wszystkich tablic ma kosztować około 1 mln zł, bowiem w całej Polsce będzie ich w sumie około 25 tys.

Zobacz: Tysiące Polaków dostają takie listy. Są bezprawne

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Express Bydgoski