Podział Intela nadal jest możliwy. W tle AMD oraz NVIDIA

Anonimowe źródła zdradzają, że za kulisami toczą się rozmowy między technologicznymi gigantami. Dotyczą miliardowych inwestycji oraz podziału lidera na rynku procesorów oraz produkcji półprzewodników.

Przemysław Banasiak (Yokai)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Podział Intela nadal jest możliwy. W tle AMD oraz NVIDIA

Jak podaje agencja prasowa Reuters, tajwański gigant półprzewodnikowy TSMC wciąż prowadzi rozmowy o potencjalnym joint venture z Intelem. Wspólne przedsięwzięcie miałoby obejmować również wiodące amerykańskie firmy zajmujące się projektowaniem układów scalonych, takie jak AMD, Broadcom, NVIDIA i Qualcomm. Jednym z kluczowych warunków jest ograniczenie udziałów TSMC w nowej spółce do poziomu poniżej 50%.

Dalsza część tekstu pod wideo

Rozmowy są wciąż na bardzo wczesnym etapie

Propozycja zakłada wydzielenie przez Niebieskich działu Intel Foundry, który wytwarza układy zarówno dla potrzeb własnych, jak i zleceniodawców zewnętrznych. Następnie TSMC miałoby nabyć mniejszościowy pakiet w IF, podczas gdy pozostali partnerzy również objęliby udziały, zapewniając amerykańską kontrolę nad przedsięwzięciem. Jak zauważają źródła Reutersa, rozmowy z TSMC i zainteresowanymi stronami pozostają na wczesnym etapie, a szczegóły są wrażliwe i poufne.

Inicjatywa wpisuje się w strategię byłej administracji Joe Bidena, która dążyła do wzmocnienia produkcji zaawansowanych układów scalonych na terenie USA. Celem miało być również ożywienie działalności Intela. Niemniej nie jest jasne, czy podział firmy i przejęcie części jej działów przez TSMC przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności na rynku foundry.

W międzyczasie TSMC rozpoczęło budowę kolejnych modułów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Ogłoszone 3 marca plany inwestycyjne przewidują powstanie pięciu nowych fabryk, budowę dwóch ośrodków zaawansowanego pakowania układów i otwarcie centrum R&D.

Jednakże transfer wiodących procesów technologicznych TSMC do fabryk Intela może napotkać znaczne trudności natury technicznej i organizacyjnej, ponieważ obie firmy wykorzystują odmienne procesy i urządzenia, a część fabryk Intela przystosowana jest wyłącznie do własnych technologii.