Intel ma problem. Amerykańscy giganci wybierają TSMC

Zmienia się obraz rynku produkcji półprzewodników w Stanach Zjednoczonych. Tajwańczycy coraz śmielej rozpychają się na amerykańskim gruncie.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Intel ma problem. Amerykańscy giganci wybierają TSMC

TSMC wykorzystuje globalne napięcia w łańcuchach dostaw, intensywnie rozwijając produkcję w Stanach Zjednoczonych. Tajwański gigant przeznaczył już ponad 100 miliardów dolarów na rozbudowę zakładu w Arizonie. Jednak według doniesień tajwańskich mediów moce przerobowe w USA są już zarezerwowane w całości przez Apple i NVIDIĘ.

Dalsza część tekstu pod wideo

Niebiescy mają szansę na odbicie dzięki Intel 18A

Informacje te uwzględniają już niedawne rozbudowy linii produkcyjnych. W obliczu decyzji administracji Donalda Trumpa, ulokowanie zamówień w Ameryce staje się bezpieczniejszą alternatywą wobec Tajwanu, dając jednocześnie korzyści polityczne i finansowe, co skłoniło największych producentów do ogłoszenia wielomiliardowych inwestycji w kraju.

TSMC planuje dalszy transfer technologii do USA, w tym produkcję układów w litografii A16 (klasy 1,6 nm) oraz wytwarzanie do 30% globalnych chipów 2 nm w Stanach Zjednoczonych. Tajwańczycy rozważają także otwarcie centrum R&D i zakładu zaawansowanego pakowania chipów, co ma na trwałe umocnić USA jako drugą, równorzędną bazę produkcyjną.

Przez lata tamtejszy rynek kojarzono głównie z Intel Foundry, jednak porozumienie TSMC z administracją Donalda Trumpa diametralnie zmieniło układ sił. Teraz Niebiescy muszą konkurować w segmencie, który dotąd uznawano za ich naturalne terytorium. Mimo to analitycy pozostają optymistyczni wobec nadciągającego procesu Intel 18A.

W tym czasie boom inwestycyjny już przynosi TSMC rekordowe kwartalne zyski, a popyt na amerykańskie linie produkcyjne pozostaje niewyczerpany. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach Stany Zjednoczone staną się kluczowym ogniwem globalnego łańcucha dostaw zaawansowanych układów scalonych - z bezprecedensową rywalizacją TSMC i Intela.