UKE wziął pod lupę smartfony. Żółta kartka dla Samsunga i Krüger&Matz

Czy telefony dostępne na polski rynku spełniają normy dopuszczalnego poziomu SAR? Postanowił to sprawdzić Urząd Komunikacji Elektronicznej, biorąc pod lupę 10 telefonów. Dwie marki – Samsung i Krüger&Matz – dostały żółte kartki.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
8
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
UKE wziął pod lupę smartfony. Żółta kartka dla Samsunga i Krüger&Matz

Poziom SAR, czyli współczynnik absorpcji przez ciało ludzkie energii pochodzącej z promieniowania elektromagnetycznego, emitowanego przez telefony komórkowe, był przez lata jednym z ważniejszych czynników, określających jakość wprowadzanych na rynek urządzeń. Wiele telefonów przekraczało dopuszczalne normy, jednak w ostatnich latach wskaźnik ten znacznie się poprawił. Jak to wygląda obecnie, postawił sprawdzić Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Dalsza część tekstu pod wideo

UKE bierze telefony pod lupę

UKE przeprowadził kampanię pomiarową, mającą na celu sprawdzenie zgodności dostępnych na rynku smartfonów i tradycyjnych telefonów z wymaganiami. Pod lupę trafiło 10 modeli, które stanowią tylko niewielki wycinek oferty sklepowej:

  • Redmi Note 12
  • Redmi Note 13
  • Samsung Galaxy A15
  • Samsung Galaxy A03 Core
  • iPhone 13
  • iPhone 14
  • Maxcom MM724
  • Maxcom MS651
  • Krüger&Matz SIMPLE
  • Krüger&Matz KM0499

Telefony zostały przebadane w dwóch aspektach: formalnym i technicznym. Kontrola wymagań formalnych polega na sprawdzeniu, czy dla poszczególnych urządzeń producent wystawił deklarację zgodności, jest dołączona instrukcja obsługi, na wyrobie znajduje się oznakowanie zgodności CE, producent oraz importer umieścili na wyrobie lub opakowaniu informacje o swoich danych teleadresowych, na wyrobie znajdują się dane identyfikujące urządzenie, a także czy dołączono do wyrobu informację o ograniczeniach w jego używaniu.

Urządzenia zostały także poddane badaniom laboratoryjnym w Centralnym Laboratorium Badań Technicznych pod kątem tego, czy spełniają określone wymagania zasadnicze.  

Badania UKE potwierdziły, że wszystkie sprawdzone urządzenia spełniają wymagania techniczne pod kątem bezpieczeństwa w zakresie normy PN-EN 50360:2017-11 p.5, określającej współczynnik absorpcji SAR (Specific Absorption Rate).

W sumie 6 smartfonów spełniło jednocześnie wymagania formalne i techniczne, w 4 przypadkach kontrolerzy dopatrzyli się uchybień formalnych. Chodzi o modele: Samsung Galaxy A15, Samsung Galaxy A03 Core, Krüger&Matz SIMPLE i Krüger&Matz KM0499. Z punktu widzenia użytkowników przewiny nie są zbyt istotne.

Najwięcej zastrzeżeń UKE miał do Galaxy A03 Core, który nie spełnia następujących wymagań formalnych:

  • brak dołączenia do produktu deklaracji zgodności lub uproszczonej deklaracji,
  • brak dołączenia do wyrobu instrukcji i informacji dotyczących bezpieczeństwa użytkowania sporządzonych w języku polskim w sposób jasny, zrozumiały i czytelny,
  • brak dołączenia do wyrobu informacji o zakresie częstotliwości, w którym pracuje urządzenie radiowe oraz maksymalnej mocy częstotliwości radiowej emitowanej w zakresie częstotliwości, w którym pracuje urządzenie radiowe,
  • brak umieszczenia na wyrobie nazwy importera, zarejestrowanej nazwy handlowej lub zarejestrowanego znaku towarowego, o ile taki posiada, oraz pocztowego adresu kontaktowego.

Producenci, których telefony nie spełniły wymogów, zostali wezwani przez Prezesa UKE do podjęcia działań naprawczych, mających na celu usunięcie niezgodności formalnych.

Szczegółowe informacje o kontrolowanych wyrobach znajdują się w tym pliku PDF.