Za 5 lat komputer dorówna człowiekowi - twierdzi szef NVIDII

Szef NVIDII został zapytany, kiedy sztuczna inteligencja dorówna człowiekowi. Odpowiedź może zaskakiwać, bo zdaniem Jensena Huanga do pewnego stopnia stanie się to już za 5 lat.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Za 5 lat komputer dorówna człowiekowi - twierdzi szef NVIDII

NVIDIA przeżywa złote czasy. Firma Jensena Huanga zarabia krocie na układach do sztucznej inteligencji, dzięki czemu wskoczyła na 3. miejsce wśród najwyżej wycenianych przedsiębiorstw na świecie, ustępując tylko Microsoftowi i Apple. AI to przyszłość i wiele osób zastanawia się, kiedy komputer dorówna człowiekowi. Zdaniem szefa NVIDII do pewnego stopnia stanie się to już za 5 lat.

Dalsza część tekstu pod wideo

Kiedy sztuczna inteligencja dorówna człowiekowi?

Wiele filmów science-fiction dotyczy tematyki sztucznej inteligencji, która w pewnym momencie staje się inteligentniejsza od człowieka. Najprostszy przykład to oczywiście Terminator, w którym w przyszłości komputery przejęły kontrolę nad Ziemią. Trudno dzisiaj wyrokować, czy taka wizja jest realna. Natomiast w którymś momencie AI może pod względem inteligencji dorównać człowiekowi. Ma to nastąpić już za 5 lat.

Tak twierdzi Jensen Huang, czyli szef NVIDII. Został o to zapytany w trakcie forum ekonomicznego na Uniwersytecie Stanford. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oczywiście zastrzegł, że wiele zależy od przyjętych kryteriów. Jeśli tymi są wszelkiego rodzaju testy, to w jego ocenie już za 5 lat sztuczna inteligencja dorówna człowiekowi.

Gdybym dał sztucznej inteligencji... każdy pojedynczy test, jaki można sobie wyobrazić, stworzył listę testów i umieścił ją przed branżą informatyczną, to zgaduję, że za pięć lat poradzimy sobie dobrze z każdym z nich.

- powiedział szef NVIDII.

Sztuczna inteligencja już dzisiaj radzi sobie z wieloma testami, np. egzaminem prawniczym. Natomiast problemem są bardziej specjalistyczne wyzwania, jak chociażby testy medyczne z gastroenterologii. Za 5 lat komputer poradzi sobie także z nimi.

Natomiast Huang zaznacza, że jeśli mowa o AGI (artificial general intelligence), czyli sztucznej inteligencji, która będzie myśleć jak człowiek, to ten cel jest dużo bardziej odległy. Między innymi z powodu tego, że naukowcy cały czas spierają się co do kryteriów, którymi AGI powinna być oceniana.