DAJ CYNK

Tragiczna sytuacja na rynku kart graficznych. Tak źle nie było od lat

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Sprzedaż kart graficznych od lat nie była tak słaba. Ogromne spadki

Sprzedaż kart graficznych od wielu lat nie była tak słaba, jak w minionym kwartale — wynika z najnowszych danych.

Jeszcze rok temu trwał kryzys na rynku kart graficznych. Ceny były horrendalnie wysokie i mało kto mógł pozwolić sobie na zakup GPU. Dzisiaj sytuacja wygląda zgoła inaczej. W sprzedaży pełno jest grafik i to po normalnych cenach, ale brakuje chętnych. Z najnowszych danych wynika, że sprzedaż od dawna nie była tak słaba.

Rekordowo niska sprzedaż kart graficznych

Najnowszymi danymi podzieliła się firma analityczna Jon Peddie Reaserch. Wynika z nich, że w trzecim kwartale 2022 roku sprzedaż kart graficznych była najgorsza od 10 lat. Ostatni raz kupiliśmy tak mało dedykowanych i zintegrowanych GPU w 2012 roku.

W trzecim kwartale 2022 roku kupiliśmy w sumie 75,5 mln kart graficznych. Dotyczy to jednocześnie modeli dedykowanych, jak i zintegrowanych. Oznacza to spadek o 10,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż 25,1 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem 2021 roku. Jeśli rozbijemy to na poszczególne gałęzie, to desktopowe GPU zaliczyły spadek o 15,43 proc., a modele laptopowe o 30 proc. (to największy spadek od 2009 roku).

Zazwyczaj producenci komputerów zwiększają zamówienia w trzecim kwartale każdego roku, szykując się na okres szkolny i świąteczny, kiedy to sprzedaż jest najlepsza. Jednak w tym roku zrewidowali swoje plany i zmniejszyli zamówienia. Priorytetem jest sprzedaż tego, co już znajduje się w magazynach wielu firm.

Duże znaczenie mają też zmiany na rynku kryptowalut, w tym przede wszystkim zmiana konsensusu wydobywania Ethereum. Przełożyło się to na dużo mniejsze zainteresowanie ze strony górników, którzy w ostatnich latach byli motorem napędowym rekordowego popytu na grafiki.

Zobacz: GeForce RTX 3060 i 3060 Ti w nowej wersji. Zastępują stare modele
Zobacz: To będzie pierwszy taki monitor na świecie. MSI zapowiada Project 491C

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Fudzilla, JPR

Przewiń w dół do następnego wpisu