Padł rekord 1 mln punktów w AnTuTu. Na jakim sprzęcie?
Pękła magiczna bariera miliona punktów w AnTuTu. Udało się to osiągnąć firmie Apple i jej najnowszemu układowi M1. Za tak dobry wynik odpowiada MacBook Air, nie dziwi więc, że konkurencja była bez szans.

Już od dłuższego czasu na podium w testach AnTuTu znajdowały się tablety Apple, którym ostatnio przewodził iPad Pro 4 12,9 z wynikiem bliskim 720 tys. punktów. Nieco dalej za nimi były najmocniejsze smartfony z Androidem, osiągające teraz maksymalnie około 670 tys. punktów, a najlepszy wynik nakręcił niedawno Huawei Mate 40 Pro – 685 339 punktów, który trafił na pierwsze miejsce zestawienia w październiku 2020 r.
Zobacz: Huawei Mate 40 Pro rozjechał konkurencję. Październikowy ranking AnTuTu
Zobacz: iPad Air 4 (2020) przetestowany w AnTuTu. Uzyskał wynik o wiele lepszy niż iPhone 12. O co tu chodzi?



Wszystkie te urządzenia o kilka setek odsadził MacBooka Air z najnowszym procesorem Apple M1. Osiągnął on aż 1 119 243 punkty. Wynik testu CPU okazał się aż o około 100 tys. wyższy i o 50% lepszy niż osiągnął najlepszy iPad Pro z procesorem A12Z, a wynik GPU – o około 165 tys. punktów wyższy (44%).
Laptop w teście AnTuTu? Jak to jest możliwe?
Dotąd testy AnTuTu obejmowały smartfony i tablety z systemami Android i iOS. Jak więc jest to możliwe, że znalazł się tu komputer MacBook Air? To po pierwsze zasługa zupełnie nowego układu Apple M1, który korzysta z architektury ARM, czyli tej samej, w której tworzone są układy SoC urządzeń mobilnych.
Drugim elementem tej układanki jest najnowszy system Apple macOS Big Sur, który zapewnia pełne wsparcie dla architektury ARM, pozwala także na uruchamianie aplikacji iOS/iPadOS. Testy AnTuTu prowadzone były właśnie na aplikacji w wersji na iOS i z tego też powodu MacBook Air został błędnie zidentyfikowany w teście jako iPad z systemem iOS 14.2. Trzecim atutem MacBooka Air jest o wiele bardziej wydajna pamięć.
Wynik osiągnięty przez MacBooka Air jest oczywiście imponujący i formalnie rzecz biorąc zgodny z zasadami, jednak trudno jednak traktować go jako przydatny do oceny wydajności urządzeń typowo mobilnych, jak smartfony i tablety. Zapewne też nie zostanie uwzględniony w ostatecznych rankingach AnTuTu.