Thunderbolt 5, czyli jeden przewód by rządzić wszystkimi

Monitor, peryferia i zasilanie podłączane jednym przewodem do laptopa? Tak, to możliwe! Wszystko dzięki nowemu standardowi Thunderbolt 5.

Przemysław Banasiak (Yokai)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Thunderbolt 5, czyli jeden przewód by rządzić wszystkimi

Starsi czytelnicy Telepolis z pewnością pamiętają czasy, gdy w każdym domu była szuflada z plątaniną przewodów i ładowarek. Zasadniczo każdy producent telefonów miał swoje unikalne złącze do ładowania i transmisji danych. Aktualnie sprawę rozwiązuje w większości przypadków USB typu C.

Dalsza część tekstu pod wideo

Pierwsze sprzęty z Thunderbolt 5 pojawią się w 2024 roku

Podobne rozwiązanie dla komputerów próbuje spopularyzować Intel. A wszystko za sprawą standardu Thunderbolt, który przeważnie zawsze wyprzedza zwykłe USB. A tak się składa, że zaprezentowano właśnie nową generację, czyli Thunderbolt 5. Zmiany są spore i skierowane do graczy oraz twórców treści.

Wśród najważniejszych nowości Thunderbolt 5 należy wymienić dwukierunkową przepustowość do 80 Gbps oraz ładowanie urządzeń z mocą do 240 W. Dodatkowo istnieje możliwość zwiększenia przepustowości do 120 Gbps z wykorzystaniem trybu Bandwidth Boost.

Thunderbolt 5, czyli jeden przewód by rządzić wszystkimi

Oznacza to trzy razy lepszą wydajność niż w Thunderbolt 4 i o połowę większą przepustowość niż w przypadku DisplayPort 2.1. W efekcie Thunderbolt 5 obsługuje do dwóch monitorów 6K, trzech monitorów 4K 144 Hz lub monitory 8K z HDR.

Thunderbolt 5, czyli jeden przewód by rządzić wszystkimi

Z nowego standardu skorzystają też użytkownicy przenośnych pamięci. Thunderbolt 5 oferuje bowiem dwukrotnie większa przepustowość PCI Express, przechodząc z 32 Gbps (PCIe 3.0) do 64 Gbps (PCIe 4.0). Innymi słowy zewnętrzne SSD będą jeszcze wydajniejsze. Ale rozwiązania PCIe 5.0 nadal będą ograniczone.

Thunderbolt 5, czyli jeden przewód by rządzić wszystkimi

Aktualnie obsługa Thunderbolt 5 będzie wymagała zastosowania dodatkowego układu Barlow Ridge. Oznacza to jednak, że nowy standard będą mogły zaoferować nie tylko urządzenia z procesorami Intela, ale również AMD czy na bazie ARM. Niebiescy nadal nie zamierzają pobierać za to opłaty licencyjnej.

Thunderbolt 5 będzie wstecznie kompatybilny ze standardem Thunderbolt 3/4, USB 3.x/4.x oraz DisplayPort 2.1. Przewiduje się, że pierwsze komputery i akcesoria z tym rozwiązaniem pojawią się w 2024 roku.